Iseenda tundmisele jõutakse lähemale aja jooksul, pidevalt ennast otsides ja oma vajadusi välja selgitades. See ei tähenda automaatselt, et meestel oleks kellestki ükskõik. Miks mõni naine erutab rohkem kui keegi teine? Tajumise ja emotsioonide küsimus.
Ratsionaalne töömina, emotsionaalne eraelumina
Mehe tööl on suurem mõju eneseväärikusele kui suhtel elukaaslasega. Mees samastab tööd peamise enesehinnangu allikana. Sellest tulenevalt kannatavad mehed rohkem stressist tingitud haiguste all. Mehed on tihtipeale harjunud töötama koos meestega, kasutades kindlat reeglistikku, eraelus, naisega suheldes eeldatakse ja järgitakse teist etiketti. Kuna elu jaguneb «avalikuks» (töö) ja «privaatseks» (eraelu), on enamik mehi omandanud kaks käitumismudelit.
Mõned mehed püüavad säilitada töömentaliteeti ka eraelus, nõudes endalt ja naiselt ratsionaalsust, samas tunnevad teised, et nende olemuslikum, terviklikum mina on leitav eraelus, ning püüavad oma tõelist olemust, inimlikumat ja emotsionaalsemat külge ka kontoris võimalikult palju näidata. Traditsiooniliselt on naiste ja meeste vaheline suhe tähendanud armastust, seksi ja eraelu, seega võib suhtumine naistesse, mille mees on omandanud eraelus, alateadlikult kanduda üle naissoost töökaaslastele – kuigi mees ei tunne naist, ei kavatse teda tundma õppida ega ole temast huvitatud. Kui mees tunneb ennast eraelus ebakindlalt, võib tagajärjeks olla vähem ratsionaalne, vähem neutraalne suhtumine naiskolleegidesse.
Meeste mõistmisel on oluline individuaalne lähenemine. Pole olemas mingeid standardeid või põhimõtteid, sest kõik on erinevad. On vaid mingid üldistavad jooned, mis alati ei kehti. See ei ole eesmärk, vaid teekond, mis naistel tuleb endil läbi käia, et arusaamisele jõuda. Kõigest ei peagi aru saama, sest ratsionaalsest mõtlemisest tähtsam on tunnetamine, emotsioonid, tajumine ja tahe. Kõige tähtsam on huvi selle konkreetse inimese vastu, millest saab kõik alguse.
Ära püüa olla huvitav, ole huvitatud!