Ligi viiendik naistest oli end kondoomiga kaitsnud enamikul juhtudel ning vaid neljandik tegi seda alati.
Meeste puhul olid numbrid veidi teistsugused - neid, kes polnud viimase aasta jooksul juhupartneriga vahekorras olles kondoomi kasutanud, oli vähem kui naiste seas ehk 36,5 protsenti. Umbes sama paljud vastasid, et olid juhuvahekorras alati kondoomi kasutanud.
Kuid millest siis meeste ja naiste vahelised erinevused tulenevad? Näiteks veel kaks aastat varem, 2006. aastal oli erinevus veelgi suurem - toona tehtud uuringust selgus, et kui meeste seas oli juhuvahekorras kondoomi mittekasutanuid 39,3 protsenti, siis naiste seas tervelt 60,8 protsenti.
Samuti ilmnes, et mida vanemate meeste või naistega oli tegemist, seda väiksema tõenäosusega olid nad juhuvahekorras kondoomi kasutanud. Lisaks oli kõige rohkem juhuvahekorras kondoomi mittekasutanuid abielus või vabaabielus inimeste seas.
Kuigi vanemate kui 24-aastaste käest pole kondoomi mittekasutamise tagamaadest suurema uuringu raames küsitud, aitab naiste ja meeste vahelist erinevust selgitada Tervise Arengu Instituudi (TAI) möödunudaastane küsitlus 16-24-aastaste noorte seas.
Sellest ilmnes, et kuigi noored saavad aru kondoomi kasutamise vajalikkusesest, jääb see tegemata, sest kardetakse partneri negatiivset reaktsiooni või temast ilma jäämist. See hirm ongi valdav neidude seas.
«Kondoomi kasutamist peavad noored küll vajalikuks juhusuhetes, kuid partnerit paremini tundma õppides ohutunne kaob ning püsipartnerit usaldatakse kaitsmata vahekorras ka ilma, et eelnevalt oleks testimas käidud,» on uuringut kommenteerinud TAI narkomaania ja nakkushaiguste osakonna juhataja Aljona Kurbatova.