«Meil on hea meel selle üle, et tänu abilinnapea Merike Martinsoni ja Tallinna Linnavolikogu toetusele saime me tänavu vahendeid perelepituse teenuse käivitamiseks Tallinna Perekeskuses, raske ja sügava puudega laste tugiisikuteenuse järjekorra leevendamiseks ja ka paljude teiste teenuste jaoks,» ütleb Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juht Vahur Keldrima.
Alanud aastal Tallinna Perekeskuses käivitunud perelepituse teenus kujutab endast professionaalset abi perekonfliktide ja abielulahutuste valdkonnas. Perelepituse käigus toetab lepitaja erapooletu kolmanda osapoolena erimeelseid partnereid. Selles protsessis on osapooltel võimalik mõista üksteise seisukohti ja vajadusi, mis peaks soodustama koostööd ja võimaldama leida lahendid probleemidele kohtuväliselt. Teenus on mõeldud ennekõike vähekindlustatud peredele, kus perekonnal endal puudub võimalus vastava teenuse ostmiseks vabalt turult.
Tallinna linna eelarvelistest vahenditest on suurendatud ka raske ja sügava puudega laste tugiisikuteenuse rahastamist, mida osutab alates 2015. aastast Tallinna Perekeskus. Täna on raske ja sügava puudega lastele tugiisikuteenusel üle 120 kasutaja.
«Teenus on kasvanud jõudsalt nagu ka linna poolne rahastus, kuid vaatamata selle tuleb antud teenusel puhul siiski nentida, et ka täna on järjekorras ootamas 100 lapse ringis,» nentis Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juht. «Püüame järjekorra likvideerimisega tegeleda vastavalt linnaeelarve võimalustele. Samas loodame koostöös Sotsiaalkindlustusametiga parandada teenuse kättesaadavust ka Euroopa Liidu Sotsiaalfondi vahenditest, mis suunatud puuetega lastele tugiteenuste osutamiseks.»
Abi leiab pereprobleemide puhul
Perekonda toetavate teenuste raames jätkub Tallinna koostöö sihtasutusega Eesti Lastefond, kus nõustatakse aktiivsus- ja tähelepanuhäiretega (ATH) laste vanemaid, hooldajaid ja tugivõrgustiku liikmeid. Teenuse eesmärgiks on anda teadmisi, praktilisi oskusi ning toetust ATH lapsega toimetulekuks kodus, koolis ja koolieelses lasteasutuses. Samuti korraldab Eesti Lastefond nõuandetunde lahutanud ja lahutavatele lastevanematele. Toetusgruppide töö eesmärgiks on anda metoodilisi juhiseid, kuidas perel lühema ajaga ja edukamalt toime tulla lahutusaegse ja -järgse perioodiga.