Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Venitusarmid iluideaalina: kohustuslikud 16 000 kilokalorit päevas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Esme Kassak
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Mauritaanias, kus naise ilu kriteeriumiks on tema paksus ja venitusarme peetakse seksikaks, söödetakse tüdrukutele vägisi iga päev kuni 16 000 kilokalori jagu toitu sisse, et neid pulmadeks ette valmistada, kirjutas ajakiri Marie Claire 2009. aasta detsembrinumbris.

Ligikaudu miljoni ruutkilomeetri suuruse pindalaga kõrbes asuvas Mauritaanias on naiseilu ideaal ameerikaliku kõhnusekultuse vastand. Kohalike traditsioonide järgi peetakse naise kehal rippuvaid rasvavolte seksikaks, eriti ilusaks aga käsivartel olevaid venitusarme.

Selline maitse kujunes mauride, araabia ja berberi päritolu muhamediusuliste rändhõimude seas, kes moodustavad kaks kolmandikku Mauritaania 3,1 miljoni suurusest rahvaarvust, välja juba sajandite eest. Maurid pidasid paksu naist sarnaselt rammusate karjaloomadega mehe rikkuse sümboliks, tõestamaks, et neil on piisavalt jõukust naise nuumamiseks.

7- kuni 12-aastaste tüdrukute jaoks korraldatakse spetsiaalseid söötmislaagreid, kuhu neid meelitatakse kohtuma teiste tüdrukutega ja magusat sööma. Tüdrukutele söödetakse rammusat toitu, päeva koguseks 14 000 kuni 16 000 kalorit, samas kui soovituslik kalorikogus 12-aastasele tüdrukule on 1500 ja võrdluseks meeskulturisti oma 4000.

Spetsiaalsed söötjad valmistavad eriti rammusaid toite, tehes näiteks purustatud datlitest ja  maapähklitest kuskussi ja õliga segatult munakujulisi pätsikesi, millest igaüks sisaldab 3000 kalorit - neid pätsikesi peavad tüdrukud päevas mitu sööma, lisaks ohtralt kitsepiima ja körti.

Söömist valvab tüdrukute söötja ja järelvalvaja, kes keeldumisel peksab neid kepiga, surub varvaste vahele orke või vajadusel ka lahutab teistest tüdrukutest, veenates, et kõhnad naised pole midagi väärt. Kui söök välja oksendatakse, siis sunnitakse väljaoksendatu uuesti sisse sööma.

Laagrisse saadetud Tijanniya kurtis söömisest tekkinud kõhuvalu ning oli oma pere peale tulivihane. «Ma kardan, et kui paksuks lähen, ei jaksa ma enam joosta,» muretses spordilembene tüdruk, kes ei taha paks olla.

2003. aastal alustati selle sügavalt juurdunud tava vastu võitlemist, ent hiljem võimude vahetumisel 2008. aastast on nende traditsioonide juurde naasmist taas soositud, nii et mõnedes piirkondades nuumatakse isegi kuni 80 protsenti tütarlastest.

Tihtipeale elavad need tüdrukud väikestes kõrbeasulates, kus pole elektrit ega vett ning täieliku eraldatuse tõttu puuduvad muud ahvatlused ning põgeneda on raske. Ehkki alguses protestib enamik tüdrukuid, siis ajapikku võtavad paljud neist rolli omaks ning leiavad ka ise, et on tõepoolest just selliselt meestele äärmiselt ahvatlevad.

Nuumamise traditsioon on tihedalt seotud aga ka lapsabieludega. Enamik tüdrukuid abiellub Mauritaanias 12- kuni 14-aastaselt. Tüdruku keha paisutamine loob illusiooni, et ta on füüsiliselt küps ja abikaasa jaoks valmis, peres jääb tema ülesandeks laste sünnitamine ja «pehmeks lihavoodiks» olemine mehele.

Artikkel on refereeritud eestikeelse Marie Claire'i 2009. aasta detsembrinumbrist.

Vaata ka videot Mauritaania paksude naiste traditsioonist.

Sel neljapäeval, 25. novembril tähistatakse ülemaailmset naistevastase vägivalla vastu võitlemise päeva. Sellega seoses tutvustab Naine.postimees.ee sel nädalal lugejatele erinevaid naistevastase vägivalla ilminguid nii võõrsil kui ka kodumaal.

Tagasi üles