Ajastutruu meeleolu tabamiseks tasuks lugeda veel näiteks Ernest Hemingway mälestusi elust tollases kunsti- ja moeelu südames Pariisis, «Pidu sinus eneses», või Francis Scott Fitzgeraldi romaani «Sume on öö». Mõlemast saab aimu 1920ndate dekadentlikust ja pillerkaaritavast seltsielust.
See esimese ilmasõja järgne kümnend oli moeloos üks pöördelisemaid ja värvikamaid. Naised said siin- ja sealpool ookeani valimisõiguse ning ühiskondlikud kombed muutusid vabamaks. Ühes sellega tuli korsetist vabanemine, rõivasiluett muutus poisilikumaks, seelikuserv tõusis vähemasti poolde säärde ja üldse paljastati ihu rohkem kui kunagi varem. Tõsi, kangatootjate äri jäi soiku ja juba kümnend hiljem suunasid nood naisi tagasi pikemat kleiti kandma.
Androgüünsed poisipead ja paljad õlad
Moodi tulid androgüünsed poisipead ja paljad õlad, Chanel tutvustas oma mugavaid trikotaažist tviidkostüüme. Tänavaid vallutasid lihtsa lõike ja madala vöökohaga kleidid ning rohke dekooriga kellukesekujulised kübarad – stiilipeole sobib vabalt ka argipäev.
Mustanahaline tantsijanna Josephine Baker hullutas Pariisi kabareedes rahvast oma banaanibikiinide või ainult sulgedest, helmestest ja läikivatest ribadest kostüümidega. Hämarates džässiklubides vihuti uusi moetantse fokstrotti ja tšarlstoni – mõistagi sobisid selleks poisiliku flapper-tüdruku lühikesed, varrukateta, sädelevate helmeste-tikandite ja narmastega tantsukleidid, (vale)pärlite kuhjad ja T-rihmadega peokingad. Seesama eksootiline Baker pakkus oma kostüümidega tantsukleitidele igatahes rohkelt inspiratsiooni.
Karusnahksed lisandid ja art deco
Sigaripitsid, sätendavad puudritoosid, efektsed sulgedega lauba- ja peapaelad, kivikestega üle puistatud ridikülid, karusnahksed lisandid, jaanalinnusulgedest lehvikud – kõik see kuulus peosaalide juurde. Kui eelistate end tollaste pidude võtmes üles lüüa, siis külluslikult kaunistatud aksessuaarid on koosluses oluline ja kõige lihtsamini leitav detail. Napp sirge lõikega kleidike, sulega peapael ja külluslike kaunistustega käekott – piisab täiesti. Täpiks i-le pilkupüüdev punasuu.