Uppsala ülikooli teadlaste eesmärgiks oli kindlaks teha, kas varases eas koduloomadega kokkupuutumine võiks mõjutada lastel astmasse haigestumist, vahendab ülikooli koduleht. Uurimuseks hangiti andmeid üheksast allikast, sealhulgas koduloomaregistritest ja varasematest teadusuuringutest. Uuringu täpsemad tulemused avaldatakse peagi väljaandes JAMA Pediatrics.
«Varasemad uuringud on näidanud, et talus üleskasvamine vähendab astmasse haigestumise riski umbes poole võrra. Me tahtsime näha, kas see kehtib ka siis, lapsed kasvavad üles koertega. Meie tulemused kinnistasid varasemalt tõestatud talus kasvamise mõju ning näitasid lisaks, et lastel, kelle kodus on koer, on astmat 15 protsenti väiksema tõenäosusega kui neil, kel koera ei ole. Kuna meil oli ligipääs niivõrd laiahaardelisele andmekogule, saime arvesse võtta ka kaasuvaid asjaolusid, nagu vanemate astmat, elukohta ja sotsiaalmajanduslikku seisukorda,» sõnas uuringu juht professor Tove Fall.
Rootsis salvestatakse rahvastikuregistrisse kõik arstikülastused ja ravimiretseptid, mis pärast isikuandmete eemaldamist on teadlastele näha. Ka koerte registreerimine on alates 2011. aastast kohustuslik. Nii said teadlased otsida seoseid koerte omamise ja astmaravimite tarvitamise vahel.
Uuringu vanemuurija Catarina Almqvist Malmrosi sõnul ei selgita aga sellised epidemioloogilised uuringud, miks kaitseb loom astmasse haigestumise eest. «Me teame, et lapsed, kellel on välja arenenud koera- või kassiallergia, peaksid nendest loomadest eemale hoidma, kuid meie uuring näitab, et lapsed, kellel on kodus koer, tekib hiljem astma väiksema tõenäosusega.»
Kuna uuring tehti rootslaste seas, kehtib see Malmrosi sõnul tõenäoliselt ka teistes Euroopa riikides, kus lemmikloomade ja talupidamine toimub samuti nagu neil.