Mis saab aga siis, kui me pärast olukorra analüüsi avastame, et probleem ei olnud mitte lapse tegu, vaid meie enda halb tuju? Parim lahendus on andeks paluda, aga see ei ole alati kerge. Tegelikult on see üsna mitmel põhjusel keeruline soovitus. Tihtipeale tegi laps siiski pahandust ja tema tegu vallandas meie meelepaha. Kuigi me reaktsioon oli ebakohane, oli ka lapse käitumine kohatu. Lisaks sellele tunnevad vanemad sageli, et oma ägestumise pärast vabandades vabastavad nad lapse vastutusest nende rolli eest vahejuhtumis. Ja kui oleme oma vihases tiraadis esitanud valjud ja kindlad väited, siis tundub rumal oma sõnu süüa. Mõnikord jätkame oma vihaste sõnade ja tegude kaitsmist, isegi kui me eksisime ja me ise teame seda.
Kui raske see ka ei oleks, on kordi, millal on parem endale tunnistada, et meil polnud õigus ja vabandada lapse ees oma meelerahu kaotamise pärast. Vabandamine annab lapsele väga tähtsa õppetunni, näidates, et kõik teevad vigu. See näitab lapsele, et vabandamine on õige tegu.
Kuues samm - nüüd on aeg probleem lahendada ja eluga edasi minna.
Pärast neid kuut sammu oleme me vägagi valmis naasma lapse juurde ja lahendama olukorda, mis meie ägestumise põhjustas.
Ole enda vastu leebe. Ärritust ongi raske kontrollida. Isegi kui me oleme omandanud kõik enesekontrolli oskused, esineb ikka olukordi, kus viha meie üle võimust võtab. Me kaotame kontrolli lapse üle ja siis enda üle. Aga püüa endale andestada, nii nagu andestad oma lapsele. Kui me suudame ülaltoodut kasutada niigi palju, et selle tulemusel kõrvaldada kas või pooled vihaepisoodid oma elus, siis oleme paljudest vanematest edukamad.
Artikkel põhineb E. Pantley «Nututa kasvatus» põhjal. Anneli Kritsmann-Lekštedt on kolme lapse ema, PREP suhtekoolitaja ja suhtlemistreener