Hea uudis on siiski see, et ägestumist saab kontrollida. Tegelikult teeme seda kogu aeg. Mõtleme kordadele, kui ärritusime müüja, kelneri, ülemuse, naabri või ees veniva autojuhi peale. Me neelasime viha alla ja reageerisime tsiviliseeritud viisil. Või kui laps käitus halvasti, aga hoidsime end tagasi, sest see juhtus avalikus kohas, ülemuse, ämma või lapse õpetaja juuresolekul. Suutsime kontrollida oma meelepaha kõigis neis olukordades, sest raevumine oleks läinud meile sotsiaalses mõttes kalliks maksma.
Oma lapse peale pahandades on aga kõige hullem vastureaktsioon lapse viha või pisarad. Tihtipeale sellest ei piisa, et meid peatada. See ei ole teadlik otsus, aga juhtub siiski. Kui nüüd endale kordame, et ägestumine ei ole tõhus kasvatus ja see võib kahjustada meie suhet lapsega, samas kui teised meetodid loovad positiivseid tulemusi, siis motiveerib see meid õppima oma ärritust kontrollima.
Miks me üldse laste peale vihastume?
Enamikul meist on selge ettekujutus ideaalsest pereelust. Näeme vaimusilmas korras tube ja ahjusooje šokolaadiküpsiseid. Tegelikkuses on kodus kaugelt rohkem lärmi ja kaost, kui me sooviksime. Ja siis ühel päeval, kui televiisor üürgab ja lapsed kaklevad, me komistame vedelevale mänguasjale ja leiame katkise kruusi, purskab kogu me viletsus korraga välja.
Arvesta sellega, et nii kaua kui kodus kasvavad lapsed, et satu meie kodu kunagi Diivani esikaanele. Terve mõistuse säilitamise nimel muudame oma tähtsusjärjekorda ja lõdvendame oma standardeid. Uskuge, kui lapsed kasvavad suureks ja lahkuvad pesast, siis näeb meie kodu välja täpselt nii puhas, sile ja triigitud, nagu soovime. Aga siis imestame ise ka, kuidas me küll omal ajal segadusest nii suure numbri tegime.