Kui oluline terviserisk on kõrgenenud vererõhk?
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on vererõhu kõrgenemine inimkonna tähtsaim surmapõhjus. Kõrgvererõhktõve tüsistusteks on ajuinsult, südameinfarkt, südamepuudulikkus, neerukahjustus, aordi ja alajäsemete arterite lupjumine jne. Kõrgest vererõhust rääkimine on väga oluline. Selle põhjustatud risk tervisele on lihtsalt liiga suur, et selle ees pead liiva alla peita. Seda enam, et ise saab kurbade tagajärgede ärahoidmiseks väga palju ära teha.
Kui probleemsed eestlased vererõhu osas on? Miks?
Peaaegu igal teisel Eesti elani- kul on vererõhk kõrgenenud ehk üle 140/90 mm Hg. Teistes Euroopa riikides on hüpertoonikuid vähem (ca 40 protsenti) ja Ameerika Ühendriikides ainult ca 25 protsenti. Kindlasti on Eestis üheks hüpertensiooni põhjuseks pärilik eelsoodumus.
Samas on väga olulised meie liiga soolased ja rasvased toidud, vähene kehaline aktiivsus, ülekaalulisus, rohke alkoholi tarbimine ja suitsetamine ning psühhosotsiaalne stress.
Kuigi vererõhust on palju räägitud, tekib siiski segadus, et mis on normaalne rõhk, mis madal ja kustmaalt võib rõhku pidada kõrgeks…
Optimaalseks vererõhuks on 120/80 mm Hg. Kõrgenenuks peetakse vererõhku, mis ületab 130/85 mm Hg, sest alates sellest tasemest suureneb risk eriti järsult. Kõrgvererõhktõbe saab diagnoosida, kui vererõhk ületab püsivalt 140/90 mm Hg. See haigus hakkab tavaliselt tekkima 30ndates eluaastates ning kujuneb välja aeglaselt, umbes 15-20 aastaga.
50ndates on hüpertoonikute ülemine vererõhk jõudnud sageli 160–180 ja alumine 100–110 juurde. Enamasti hakkavad alles siis ilmnema kaebused. Varem võib inimene tunda end näi- liselt suhteliselt hästi. Kaasneda võib küll kiirem väsimine ja süda- me ülekoormus, kuid seda ei pruugita märgata, sest organism pole veel üleliia kulunud ja kompenseerib vajakajäämised ise.