Positiivsete mõtete tegelik jõud
Kui aga ainult meid vaevavale probleemile mõeldagi, võib tuju veel halvemaks minna. Siis tundub, et väljapääsu polegi – eriti, kui avastame, et juba meie vanavanematel ja vanematel olid sarnased mured või karakter. Siis me mõtleme lõpuks, et kõik eestlased on kinnised ja raske iseloomuga ja «lahendavad» probleeme vägivalla, sõltuvuste või suitsiidide abil. Selge see, et innukaid plaane enda elu paremaks sättida või halvast harjumusest vabaneda see suhtumine just ei soodusta.
Ime-küsimus ongi hea selleks, et probleemiga silmitsi seisev inimene saaks vaadata endale ja elule natuke teise nurga alt – mis oleks praegusest erinev, teisiti. Mis siis, kui päriselt oleks teisiti. Me mõtleme siis positiivsele, võimalustele ja soovitavale tulevikule ja mitte takistustele ja raskustele. Kes kasutab seda mõne halva harjumuse, näiteks küünte närimise puhul, vahest mõtlebki kohe detailselt. Aga küllap meist paljud vastaks alustuseks üldiselt, et «Mul oleks siis palju raha … Palju sõpru … Suurepärane abikaasa … Oleksin siledam ja tervem …»
Ka need vastused saaks väiksemateks tükkideks võtta. Mida tähendab palju raha? Kuidas märkaksid hommikul, et su rahamured on läinud? Millest saaksid aru, et su abikaasa on imetore? Mismoodi oleks su hommik erinev, kui sul haigust enam poleks? Jah, isegi siis kui vastus oleks, et sooviks imet, nii et surnud armsam oleks tagasi, saaks siit edasi mõelda. Millest inimene siis puudust on tundnud – on see lähedus, rahaline tugi, mõistmine, kadunu toiduvalmistamisoskus, mõnusad õhtused vestlused või hea seks.
Nii saame vähehaaval aru, mis on meie tõelised soovid ja vajadused. Kui keegi näiteks vastaks, et ime oleks see, kui laps/mees/koduloom/vanavanem oleks sõbralikum ja mõistvam selles ja tolles asjas, siis saab arutleda, kuidas see sõbralikkus ja mõistvus käitumises väljenduks. Miks on meie jaoks just need omadused olulised.
Ja siis saab juba ka natuke edasi mõelda: mida ise teha saaks, et elu just selline olekski.