3. Normaalne enesekehtestus. Tee endale teene ja loe veidi klassikalise mina-keskse ennastkehtestava sõnumi kohta. Eneseabi leidub internetis peaaegu sama palju kui kassipilte. Akadeemilisemat kirjandust ka. Mõlema puhul aitab ingliskeelne otsingusõna «self assertiveness». Salli Põldvere enesekehtestamistreeningud võivad olla elumuutvad. Tegelikult ka.
4. «Me tahame omavahel rääkida ja sinu ropud naljad takistavad seda.» Vaata eelmist punkti.
5. «Mis sunnib sind arvama, et see on kohane käitumine?» / imestunud kulmukaar. Käitu, nagu sulle oleks rahvastepallis siil visatud. Püüdsid selle kinni, aga söödad kohe teisele poolele tagasi, peegeldades tema enda käitumist. Minu lemmiklause selleks olukorraks on: «Mis sunnib sind arvama, et see on teise täiskasvanud inimese / kolleegi / hea sõbra suhtes kohane käitumine?» Selle efektiivsem versioon on imestunud kulmukaar, mille maailmameister on ettevõtlusminister Liisa Oviir, kel on loomupärane anne erakordselt rumalate intervjuuküsimuste peale manada näole stoilise rahuga ilme, mille peale küsimus kordamisele ei lähe. Või nigeeria kirjanik Chimamanda Ngozi Adichie.
6. «Tegelikult ka, kas see on parim, mis sul pakkuda?» Konflikt, provotseerimine ja naeruvääristamine on meeleheitlikud meetodid meeleheitlikuks olukorraks, mis ei tee mitte kellelegi au. Need töötavad, kui tõesti pole võimalik endale muidu ruumi luua või minema kõndida. Need vahendid on olukorraks, kui keegi, kellega pead hiljem kokku puutuma, ei ole vaatamata eelpool kirjeldatud strateegiate kasutamisele aru saanud, et sa ei soovi saada rohkem e-kirju dokumentaalkaadritega tema alakehast. Töine ahistamine, sealjuures, tuleb selle inimese ülemusele eskaleerida.
Usu enda õigustesse ja harjuta. Kõik eelpool öeldu on aga tore teooria, kui sa tegelt ei usu, et väärid oma privaatruumi. Midagi ei muutu, kuni sa ise ei saa aru, kus sa lased ilma vastuväiteid esitamata oma varvastel talluda.
Liisa Past on kommunikatsiooniekspert ja aktivist. Artikkel ilmus esmakordselt Feministeeriumis.