Tülid peavad saama lahenduse
Kui vanematevaheline tüli on muutunud suureks ja väljakannatamatuks, soovitabki Härmand kõigepealt proovida konflikt lahendada kohtuväliselt. «Tihti võivad abiks olla kas ühised sõbrad, vanavanemad või ka sotsiaaltöötajad,» annab ta nõu. «Vanem peaks ju lähtuma esmalt lapse huvist. Lapsele on kõige parem, kui ta saab suhelda mõlema vanemaga ja säilitab lähedase suhte ka teiste sugulastega.»
«Tihti räägitakse sellest, et inimesed elavad laste pärast koos. Samamoodi võib öelda, et lahku minnes saagu vanemad omavahelistest konfliktidest laste pärast üle,» annab Härmand mõtteainest kõigile tülitsevatele vanematele. «Kui aga kohtuväliselt ei ole võimalik kuidagi seda probleemi lahendada, siis tuleb pöörduda lapse elukohajärgsesse kohtusse.» Seda just seetõttu, et lapsi puudutavates vaidlustes seatakse esikohale lapse huvid ja seda ka kohtualluvuse osas. Lapse elukohajärgses kohtus on kergem kutsuda kohtusse tunnistajaid, kes lapsega iga päev tegelevad, näiteks õpetajad. Samuti on kohtul kohustus lapse arvamus ära kuulata ning ka seda on lapse jaoks kõige kergem teha kohtul, mis asub tema kodu lähedal.
Kui juba kohtutee on jalge alla võetud, tasub end ka vaimselt ette valmistada. «Tuleb arvestada sellega, et kohtuniku ülesanne on lahendada konflikt lapsele kõige soodsamal viisil, mitte nii, nagu vanematele kõige parem on,» rõhutab Kai Härmand. «Kohtuniku ülesanne on lahendada konflikt võimalusel nii, et see uuesti enam ei tekiks. Seega peavad vanemad kompromissi leidmiseks aktiivselt kaasa töötama. Muidugi on kohtul olemas võimalused ka vanemaid sundida, kui nad ei ole koostööaltid, kuid eelkõige on kohtule eesmärk vanemaid kokku leppima suunata, et vanemad käiksid välja lapsele parima lahenduse, mis on ka neile sobiv.»