Lapsega kauplemine on väga levinud meetod, kuidas paljud vanemad saavad oma lapsed midagi tegema. «Kui sa loed raamatu lõpuni, lähme kinno.» «Kui sa käitud vanaema juures hästi, ostame pärast uue mängu.» Siin tuleb aga meelde jätta, et säärane lubamine ei ole pelgalt preemia või auhinna väljakuulutamine – see on kauplemine. Ja kauplemine ei ole tõhus kasvatustehnika.
Psühholoog Suzanne Gelb kirjutab ajakirjas Psychology Today, et kui lapsele lubada pärast mõne kohustuse täitmist midagi head, hakkab ta alati õigesti käitumise korral mingit autasu ootama ning ei saa mõista, et viisakus või kodutööde tegemine on elementaarne.
Lapsevanemal, kes sõltub lapse motiveerimisel preemiatest, ei maksa üllatuda, kui laps hakkab nõudma, et saaks näiteks laua katmise eest taskuraha.
Kui laps saab ette antud ülesannete ja reeglitega suurepäraselt hakkama, võib teda alati sõnadega kiita ja tunnustada. «Tubli töö!» «Väga hea!» «Jätka samas vaimus!» Lisa sinna juurde suur soe kallistus, aga ära premeeri igapäevaste ülesannete ja kohustuste täitmist maiuspala või erilise hüvega. Elus sellised reeglid ei kehti, kuid nii käitudes jätad lapsele mulje, et kehtivad. Sina ju ei saa iga kord preemiat, kui tööle kohale ilmud. Ära siis süvenda lapses arvamust, et igapäevatoimetuste eest on tal õigus auhinda saada.
Preemia võiks jääda nendeks kordadeks, kui laps saab hakkama millegi erakorralisega – mitte miinimumiga, mida talt nõutakse.