Teiste poolt pidevalt korratud või endale mantraks saanud käsk «ole rõõmus» võib lõppeda šampanjapudeli efektiga, kus ühel hetkel allasurutud negatiivsed emotsioonid kontrollimatult välja purskavad.
Mis sellest rääkida, võib nüüd küsida. Kurbuse ja toetamisega saame ju ikka kenasti hakkama? Aga mõtleme korra, mida me toetamiseks peame. Soovitused stiilis «ära tunne nii»? Kummelitee ja jooga ja lõbus pidu aitavad, lihtsalt proovi, ära põe? Väike vein või konjakipits ja elu on jälle lill? Minul on olnud veel suurem masendus ja näe, ellu jäin? Teistel on veel hullem, vaata kui tore elu sul tegelikult on? Võta end ometi kokku, asi pole halb? Sa saad kõigest valesti aru, saa üle? Sa oled ju tugev ja tore, varsti on kõik korras?
Tegelikult annavad sellised – enamasti kõige paremate soovidega teele saadetud – nõuanded ja ergutused vastupidise efekti. Kurb, masenduses inimene teab ju kõike seda, aga tema tunnete tühistamine (pole põhjust kurvastada, ära mõtle üle, võta aru pähe) suurendab üksildust veelgi, hirmutab teistest eemale.
Piisab kõige lihtsamast. Või kas see on lihtne? Olla mures inimese jaoks olemas, vaikselt, kuulata. Lihtsalt kuulata. Öelda, et saate aru, et teisel on väga raske. Mitte enamat. Ei, ärge öelge, et saate aru, sest teil on ka nii olnud. Neil hetkedel kui meie varasemast rõõmsast minast pole järel muud kui vari, iseenda olemasolu talumine tundub võimatu, lootust ei paista kuskilt, kõik tundub kokku varisevat, me vajume järjest sügavamale – neil hetkedel on inimene väga üksi, väga kõledas ja külmas väljapääsuta kohas. Proovige olla lihtsalt tema kõrval, selles sügavikus, ilma lootuseta mõista, püüdmata hopp-hopp-hopp tegutsema ergutada – lihtsalt aktsepteerige ja olge olemas. See nõuab julgust. Aga see ongi hoolimine ja tihti ka tee pimedusest välja.
Vaimse tervise kuu raames teevad pereterapeudid Kätlin Konstabel ja Rena Pent Tartu Hariduse Tugiteenuste Keskuses 1. oktoobril algusega kell 18 kõigile avatud töötoa «Suhtekolmnurgad ja emotsionaalne heaolu». Vaata lisainfot Terviseinfo veebilehelt.