Kui sa tunned muret oma suhte tervise ja kvaliteedi pärast, võiksid järele mõelda, milles asi. Ehk oled märganud, et partner kamandab sind, piirab su vabadust või isegi solvab ja alandab sind?
Abiks selgitamisel: kas su partner on liiga kontrolliv?
Halvematel päevadel oled ehk lahkuminekustki mõelnud, kuid siis meenutad jälle häid aegu ja tunned, et armastus ei ole kadunud. Segadust võib süvendada partner, kes mõjutab sind arvama, et probleem on üldsegi sinus endas, kirjutab Psychology Today.
Siin on mõned küsimused, mis aitavad sul paremini endas selgusele jõuda ja välja selgitada, kas partneri kontrollivajadus ületab mõistliku piiri. Asi pole vaid mõnes nähvamises või käsus – see mõjutab ka su teisi eluvaldkondi ja sunnib sind oma käitumist muutma, et kodune õhkkond oleks rahulik.
- Kas partner üritab sind teistest inimesest eemal hoida?
- Kas partner teeb sulle majast väljumise, seltsidega ühinemise, tööl käimise või hariduse omandamise meelega raskemaks?
- Kas partner jälgib või piirab su telefonivestlusi, sotsiaalmeediakasutust või kirjavahetust?
- Kas su partner uurib, kus oled käinud ja kellega koos olnud, nii et see tundub «liiast»? Kas su partner nuhib su järele või jälitab sind?
- Kas partner üritab kontrollida su isiklikke tegevusi või seda, mida seljas kannad?
- Kas partner üritab kontrollida su ligipääsu rahale või transpordile?
- Kas tunned mõnikord, et kardad oma partnerit, sest ta karjub, vannub, sõimab või solvab sind?
- Kas partner üritab kontrollida su kehaga seotud tegevusi (söömist, kehakaalu, magamist, pesemist, tualetis käimist) nii, et see võiks osutuda su tervisele ohtlikuks? Kas partner takistab sul retseptiravimite manustamist, arsti või nõustaja abi saamist, trenni tegemist?
- Kas partner survestab sind tarvitama alkoholi, narkootikume või retseptiravimeid, mida sul pole tegelikult vaja?
- Kas partner tahab, et sa muudaksid oma keha vastavalt tema soovile? Kas ta sunnib sind tegema tätoveeringuid, läbistusi või läbima iluoperatsioone?
- Kas partner sunnib või survestab sind seksuaalseteks tegudeks, mis on sulle vastumeelsed? Kas tunned, et sa ei saa oma partneriga seksist ausalt rääkida? Kas su partner survestab sind seksima ilma kondoomita? Kas partner nõuab, et teeksid seksuaalse sisuga pilte ja filme?
- Kas partner ei lase sul suhet lõpetada?
- Kas partner ei lase sul rääkida teemadel, mis on sulle olulised?
- Kui teil on lapsi, siis kas ta üritab kontrollida või kahjustada sinu ja laste vahelist suhet?
- Kas partner viskab, lööb ja tõukab asju või teeb teisi äkilisi liigutusi, et sind hirmutada? Kas ta lükkab sind, haarab sust kinni, surub sind nurka või tuleb sulle hirmutavalt lähedale? Kas tunned, et vähemalt mõnikord sa siiralt kardad teda?
- Kas partner keeldub sinuga pika aja jooksul rääkimast?
- Kas partner ähvardab sind?
- Kas partner teeb sulle füüsiliselt haiget? Kas ta ähvardab sind tulirelva või mõne muu relvaga? Kas partner ähvardab enesetapuga?
- Kas partner karistab sind või seab sind meelega ohtu?
Kui vastasid ühelegi nendest küsimustest jaatavalt, siis milline neist oli sinu jaoks kõige häirivam? Milline oli kõige hirmutavam? Isegi kui sa vastasid jaatavalt vaid mõnele küsimusele, mitte kõigile, võib teie suhe olla siiski ebatervislik. Näiteks võib partner sind kontrollida ka ilma füüsilise vägivallata.
Nendele küsimustele vastamine ei too kahtlemata lõplikku tõde. Sa ei saa numbreid kokku lugedes öelda, et sinu suhe on õnneks korras või ka vastupidi, et su partner kasutab vaimset vägivalda ja sa peaks kohe suhte lõpetama. Need on otsused, mis on väga isiklikud. Küll aga annavad need küsimused aimu, kui vabalt sa end praeguse partneri kõrval tegelikult tunned ja mil määral ta su elu juhib. Alles siis, kui oled kõik enda jaoks selgeks mõelnud, saad hakata otsustama, mida selle teadmisega ette võtta.
Paljud inimesed ootavad kehva partneri kõrval kuid, aastaid või isegi aastakümneid ja loodavad, et küll ta ajapikku muutub. Tegelikult ilma suurema sekkumiseta enamik kontrollivatest partneritest ei muutu.