Vabasurma on mahajääjatel väga raske mõista, isegi siis, kui lahkunu on keegi, kes polnud su isiklik sõber, vaid netituttav või sootuks korraks ühiste sõprade kaudu peol trehvatud inimene. Ikka mõtled, et kas sa oleksid saanud midagi teha. Äkki oleks pidanud oskama märke lugeda? Ehk oleks aidanud, kui oleks sel ühisel peol rohkem uude tutvusesse panustanud – ehk, vahest, äkki…?
Tegelikult on nii, et on väga suur tõenäosus, et sa ei oleks saanud midagi teha. Vabasurma taga on põhjused, diagnoosid, palju laiem taust, kui sina kõrvalseisjana (ja mitte professionaalse hingetohtrina) hoomata suudad.
Veel on mu murtud sõbrad, kellega oleme sel suvel pidanud tundlikul teemal rääkima, öelnud, et üks raskemaid asju, millega leppida, oli pealtnäha asjade paremuse poole pöördumine. Tehti plaane algavaks sügishooajaks, enne depressioonis olnud sõbrad tundusid paranevat, nad olid kuidagi rõõmsameelsemad ja rahulikumad. Ning ka nii võib teinekord olla, rääkis kolmas sõbranna, kes on samuti selle probleemiga lähedalt kokku puutunud. Kui tegu on inimese kaalutletud otsusega, võib juhtuda, et ajal, kui vabasurma mineku mõte esimesena pähe tuleb, on inimene masenduses, otsib väljapääsu, kaalub kõiki võimalikke lahendusi. Ning kui ta jõuab järeldusele, et vabasurm on tema jaoks AINUS väljapääs, tulebki ootamatu rahu. Rahu, mida on tagantjärele mõeldes raske mõista, aga selle inimese jaoks on lahendus saabunud, ta vaatab veel korra maailmas ringi, jätab mõttes hüvasti ja ongi pealtnäha rõõmus ja õnnelik, sest tema ju teab, kohe saabub tõeline vabanemine…