Kas meestele polegi lahendusi vaja?
Küsime nüüd – kas tõesti on info sellest, et suhted võivad sel viisil väga koledaks minna, vajalik ainult naistele? Paari- ja pereterapeudid teavad, kui palju kiiremini lahenevad suhteprobleemid siis, kui kohale ilmub, sõna saab ja lahendusi välja pakkuda aitab ikka kaks inimest, ning kui nutikad suheteasjus ja kõige paremas mõttes emotsionaalsed võivad olla tegelikud ka pealtnäha kõige lootusetumad mehetümikad. Veelgi enam, taolised deemonlikud mustrid eksisteerivad rohkem või vähem ju ka teistes suhetes – laste ja oma vanematega suheldes, tööl, sõpradega. Kas tõesti pole siis meestel tarvis teada, kuidas natukegi oluliste inimestega elus toime tulla?
Ma ei usu väga sellesse, et põlvkondi teatud stereotüüpide vaimus kasvatatud mehi õnnestub väärt infoga varustada, kui vaid nimetada naisterubriigid ümber pererubriikideks või muud taolist. Küllap tuleb selgitustööga alustada lastest – et nii nagu normaalne naine suudab hakkama saada igavese naela-seina-löömise ülesandega, on paari-ja peresuhete dünaamika mõistmine ka tavalise mehe ajule igati jõukohane ja vajalik.
Seni aga soovitus naistele – kui märkate ajakirjas, raamatus, kinos või kasvõi tänaval suhete ja suhtlemise alast väärt mõtet või ka mingit probleemi, võtke julgus kokku ja minge küsige meeste arvamust. Mitte dotseerivalt, mitte «mina, tark inimene, tahan sind va juhmi harida» viisil. Ärge hakake ka luiskama, et viimane Tehnikamaailma, Harvard Business Review’ või Science’i number teid neile mõtetele viis (kui see tegelikkuses nii muidugi polnud). Eeldage lihtsalt, et mehed on ka nendel teemadel rääkimiseks võrdsed ja asjalikud partnerid. Ausõna, see võib täitsa toimida.
Kätlin Konstabel on psühholoog ja pereterapeut. Kätlin hakkab Postimehe naisteportaalis elulistel teemadel kirjutama igal esmaspäeval.