Rätsepa sõnul on vanemad pere hierarhias lapsest küll kõrgemal, kuid see ei tohi mingil juhul muutuda võimupositsiooniks. Käsud ja keelud on mõeldud ju ikkagi selleks, et lapsele turvaline kasvukeskkond luua. Aga kuidas siis olla lapse jaoks autoriteetne vanem, kes oskab piire seada ning samal ajal ka väikese inimese tunnete ja soovidega arvestada?
1. Aita lapsel oma tunnetest aru saada ja neid lahti seletada
Lapsed käituvad tihti halvasti vaid seetõttu, et nad lihtsalt ei oska teisiti olukordi lahendada. Selle asemel, et öelda lapsele «ära löö» või «ära karju», püüa välja selgitada, millised tunded antud teo taga peituvad. Selleks sõnasta pingeline olukord ümber ning küsi näiteks nii: «Ma saan aru, et sa oled praegu väga vihane, et väikevend sinu legomaja ära lõhkus». Seejärel peegelda lapsele tema tundeid ja ütle, et tal on täielik õigus olla vihane, ning arutage koos, kuidas selle tundega toime tulla. Kuigi see nõuab vanemalt aega ja kannatust, õpetab see lapsele oma emotsioonidega toimetulemist ja konfliktide turvalist lahendamist.
2. Ära mine lapse negatiivsete emotsioonidega kaasa
Kahjuks muudab lapsega seotud konfliktide lahendamine paljud vanemad väga emotsionaalseks ning tulemuseks on järjekordne tüli, mis ei vii soovitud lahenduseni. Probleemi lahendamisel püsi alati konkreetse teema juures, ära lase end mõjutada lapse ebasobivast käitumisest ega keskendu õigustamisele. Kindlasti ei ole sobilik lapse ees teisi halvustada, olgu selleks siis teine lapsevanem, õpetaja või keegi kolmas. Pea meeles, et kui sa lapse peale karjud või teda koguni lööd, kaotad suure osa oma autoriteedist, ja näitad, et sa ei oskagi probleeme muudmoodi lahendada. Kui suudad jääda rahulikuks, vaoshoituks ja toetavaks, näitad ka lapsele ette sobiva käitumisviisi.