Sinu jutus peegeldub sinu reaalsus
Oma keelekasutusega sa ühelt poolt näitad teistele, kes sa oled ja teisalt lood seda reaalsust, milles sa elad. Seda illustreerib hästi üks budistliku tagapõhjaga lugu kahest rändajast. Linna jõudes küsis üks rändaja talle teel vastu tulnud vanalt naiselt: «Missugused inimesed selles linnas elavad?» Vana naine päris vastu: «Missugused olid inimesed sinu linnas?» «Oh, nad olid kohutavad,» torises rändaja. «Valelikud, petised, kobakäpad, mitte ühtki neist ei saanud usaldada.» «Küll sa näed, et inimesed siin linnas on samasugused,» vastas vana naine. Kui tuli teine rändaja, küsis temagi vanalt naiselt, mis inimesed seal linnas elavad. «Missugused inimesed sinu linnas elasid?» küsis naine. «Oi, suurepärased!» hüüatas rändaja. «Toredad, ausad, töökad, oli suur au nendega koos olla.» «Sa leiad, et inimesed siin linnas on täpselt samasugused,» vastas vana naine.
Inimese jutt reedab ta sisemuses toimuvat. Eestlased on end ise juba «muretsemise» sõna pärast parasjagu tögama õppinud. Tänu sellele ehk enam nii palju ei muretseta lapsi või kingitusi, hea oleks kui muretsemine üleüldse väheneks, võib-olla siis ka eestlaste õnnetunne suureneks. Lisaks sellele märkan keelekasutuses väljendite «tõtt öelda» ja «ausalt öeldes» vohamist. Kas ma pean niiviisi rääkijast arvama, et ta enamasti ütleb välja valet või muliseb niisama?
Häält saab kandvamaks harjutada
Mõnikord võib ka lektori jutt ebalevalt kõlada. Põhjus ei pea alati olema selles, et ta pole enda sõnades kindel, võib-olla pole ta iseendaga kui esinejaga rahul. Sel juhul on võimalik heaks esinejaks õppida ja treenida. Nii nagu lauljad laulavad hääle lahti, saavad ka teised oma häälega sarnast eeltööd teha. Hääl hakkab kõlama nüansirikkamalt, nii et seda on hea kuulata ja esineja mõtteid lihtne mõista. Lektor saab oma tugevamast häälest enesekindlust juurde, enesega rahulolev esineja muutub vabamaks ja loomulikumaks.