Tantsides rändame oma mõistusest sügavale oma kehasse ning kui oleme saavutanud ühenduse oma kehaga, saame loomulikul viisil ühenduse ka oma hingega. Niimoodi ühendab vaba tants meie erinevad olemuslikud tasandid või osad.
Kust pärineb ekstaatiline tants?
Ma olen selle kohta lausa uurimuse teinud. Me teame kindlalt, et šamanistlikud kultuurid on eksisteerinud juba vähemalt 40 000 aastat. Seda tõendavad koopamaalingud, leitud vibud, nooled jne. Mõnedel koopajoonistel on kujutatud inimesi tantsimas. Erinevatel ajastutel on olnud erinevaid tantsuvorme, mis on kerkinud ja kadunud, aga kõik nad viivad tagasi kõige varasemate juurteni, kus polnud etteantud tantsusamme. See ongi ekstaatiline tants – tantsimine ettemääratud sammudeta.
Viimasel ajal on mõned inimesed, nagu Gabrielle Roth ja Frank Natale, mõlemad ameeriklased, toonud ekstaatilise (vaba) tantsu meie läänelikku kultuuri. Nad on aidanud taasavastada seda tantsuvormi, mis on tegelikult elanud, hinganud ja liigutanud kümneid tuhandeid aastaid. Nad ütlevad, et inimkonnal õnnestus tuletegemine miljon aastat tagasi ja kui me oleme piisavalt nutikad tegemaks tuld, siis oleme ilmselt piisavalt nutikad, et läbi kogemuse mõista, kuidas tants annab meie kehale tõelise heaolutunde.
Pühapäeva keskpäevane tantsuõpetaja taevalaval Maria Rós - tants on ego lahustumine
Teraapial ja bioenergeetikal on sama põhialus: tervendada või korrigeerida valesti omandatud, ebaküpseid või ebaterviklikke emotsionaalseid mustreid ja seeläbi mõjutada otseselt isiksust või iseloomulikku käitumist ning muundada meie maailmavaadet. Tantsides on meil võimalik ühendust saada oma kõrgeima olemusega ja vaadelda elu sellest vaatenurgast ning sellises seisundis on meie ego üks vahenditest, mitte üks takistustest. Nii et tants, teraapia, bioenergeetika, jooga ja kõik muud kasulikud tööriistad on on selleks, et saaksime ühendust enda jumaliku väe või meie jumaliku suhtega ning neil on ühine idee anda inimkonnale väge juurde – piiramatuks rahuseisundis olevuseks saamiseks.