3. Sarnasuse eeldus. Kohtudes kellegagi, kes tundub kas oma tausta, välimuse või eelistuste poolest meiega väga sarnane, tunneme end tema seltsis mugavamalt ja tekib usaldus. Nii eeldame, et vestluskaaslasega on lähedasem side ja tekib tahtmine olla avameelne. Nõnda võib juhtuda näiteks kaugel maal reisides rahvuskaaslast kohates.
Kuidas liigset avameelsust vältida?
Esiteks tasub isikliku ruumi sissetungi puhul olla tähelepanelik, miks tekib võõraga lähedustunne, mida muus olukorras ei tekiks. Kui oskad seda märgata, saad õppida end vaimselt olukorrast eraldama.
Teiseks ära unusta, et töötaja või teenindaja, kes su keha puudutab, ongi kõigest võõras, kes teeb oma tööd. Ära eelda, et te olete lähedasemad kui te tegelikult olete. Seda tasub eriti teada neil, kes osutavad klientidele füüsiliselt lähedasi teenuseid. Kui klient paljastab enda kohta midagi isiklikku, ei pea teenindaja samaga vastama. Vastasel juhul võib klientide saladuste ja isikliku elu detailide teadmine mõjuda väga koormavalt.
Jäta meelde, et kui keegi räägib enda kohta midagi väga isiklikku, ei ole sul tegelikult kohustust samaga vastata. Kui soovid, on teine asi. Muul juhul kuula ja nooguta või lõpeta vestlus.