Foolhape (ehk M-vitamiin/ B9-vitamiin/ B10-vitamiin/ B11-vitamiin/ Bc-vitamiin ehk antianeemiline vitamiin) on vajalik loote normaalseks arenguks, selgitab Emmede Klubi.
Miks vajab naise keha raseduse ajal foolhapet?
Kõige olulisem on foolhape raseduse esimestel kuudel, sest siis toimub intensiivne loote rakkude areng, paljunemine ja valgusüntees. Loode saab kõik arenemiseks vajalikud toitained emalt, seega mõjutab ema vitamiinide defitsiit justnimelt lapse arengut. Foolhappe vajadus on raseduse ja ka imetamise ajal ligi kaks korda suurem kui tavaliselt.
Mis võib juhtuda foolhappe vaeguse korral?
14. kuni 28. päeval peale viljastumist moodustub lootel kesknärvisüsteem ning neuraalplaadist moodustub neuraaltoru. Kõige levinum neuraaltorudefekt on spina bifida ehk seljaaju väljasopistus (song), mis tekib, kui luuline kanal, mis peaks ümbritsema seljaaju, ei sulgu. Selle tulemusena jäävad osade lülide tagumised kaared avatuks ja seljaaju kaitseta. Kergemal juhul ei põhjusta defekt lapsele mingeid kaebusi. Raskematel juhtudel on aga kahjustunud närvijuhteteed, mis enamasti põhjustab alakeha tundlikkuse probleeme, jalgade nõrkust, põie- ja sooletalitlusega seotud probleeme. Neuraaltoru defektide hulka kuuluvad veel ka anencefalia ehk peaaju puudumine ja entsefalotseele ehk ajusong. Lisaks eeltoodule võib foolhappe defitsiit põhjustada ka enneaegset sünnitust või raseduse katkemisi.
Millistest toiduainetest saab foolhapet?
- Värskest spinatist
- Brokolist
- Sojaubadest
- Hernestest
- Maksast
- Pärmist
- Mustadest sõstardest
- Maasikatest
- Tsitrusviljadest
Kuna kuumutamisel foolhape laguneb, tuleb eelpool mainitud köögivilju ja marju tarbida värskelt.