Kas värvilised kontaktläätsed on silmadele kahjulikud?

Linda Pärn
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Värvilised läätsed näevad väga põnevad välja.
Värvilised läätsed näevad väga põnevad välja. Foto: AP/Scanpix

Värvilised kontaktläätsed on muutumas aina populaarsemaks, kuid nende kasutamisel tuleb kindlasti meeles pidada, et elementaarsete põhitõdede järgimine on silmatervise säilitamise eesmärgil oluline.

Värvilised kontaktläätsed erinevad nn tavalistest selle poolest, et nendele on kantud kiht värvi, millega saab muuta silmad põnevaks ja huvitavaks. Kontaktläätsesid on kõigis peamistes värvitoonides, samuti erinevate ja vahel lausa ootamatute mustritega, kirjutab KSA Silmakeskuse blogi.

Värvikiht hoiab hapniku veelgi enam kinni

Ka kontaktläätsed ei juhi hapnikku nii hästi silma ega lase silmal tavakoguses hingata, kuid värvikihiga kontaktlääts on isegi veel õhukindlam. «Värvilisi kontaktläätsi peaks kandma harvem ja lühemal perioodil kui tavalisi kontaktläätsi,» ütleb KSA Silmakeskuse optometrist ja teenusearenduse spetsialist Kadri Altküla. Tema sõnul võiksid need olla pigem peo ja ürituste jaoks ning kindlasti mitte igapäevaselt kasutuses. Värviline lääts hoiab silma hapnikust niivõrd eemal, et see võib pikema aja jooksul tekitada probleeme.

«Kontaktläätsesid peaks kandma nii, et vähemalt üks päev oleks läätsevaba. Hüdrogeelist läätsesid võib kanda kuni 8 tundi ja silikoonhüdrogeel läätsesid terve ärkveloleku aja. Värvilisi kontaktläätsesid võiks kanda lühemalt, soovitatavalt mõned tunnid,» leiab Altküla, kelle sõnul peaks eelistama silikon-hüdrogeelist värvilisi kontaktläätsi.

Värvilised läätsed. Foto: NYT
Värvilised läätsed. Foto: NYT Foto: DONNA ALBERICO/NYT

Igale inimesele sobilik

Kindlasti tuleb ka värvilisi kontaktläätsi igale inimesele individuaalselt sobitada, just nagu tavalisigi. «Liiga väike lääts surub sarvkesta peale ja tekitab lõpuks haavandi. Liiga suur aga liigub pilgutades silmas ning siis on tavaliselt näha ka oma silmavärv. Lisaks pole see ka kandjale eriti mugav,» ütleb Altküla.

Oluline on, et inimesed käiksid optometristi juures ning prooviksid ja katsetaksid erinevaid suurusi ja variante, leidmaks endale see kõige õigem ja mugavam. Kindlasti ei soovita Altküla neid tellida e-poest. Ebamugava kontaktläätse kasutamine võib tekitada ebamugavustunnet ja muresid.

Soomlanna kontaktläätsi paigaldamas. Foto: Lehtikuva
Soomlanna kontaktläätsi paigaldamas. Foto: Lehtikuva Foto: LEHTIKUVA/Lehtikuva

Hooldamine ja hügieen on esmatähtsad

Värvilisi kontaktläätsesid kannavad ka paljud naised, kes tegelikult neid optilistel eesmärkidel ei vaja ehk kellel nägemisega probleeme pole. Seetõttu peab end kindlasti kurssi viima ka kontaktläätsede hooldamise ja puhastamisega, sest vale või puudulik hügieen võib tekitada põletikke.

«Enne kontaktläätsede silmapanekut või nende äravõttu tuleb kindlasti korralikult käsi pesta. Samuti peab jälgima konteineri puhtust ja vedeliku säilivusaega,» toob optometrist välja. Läätsekonteinerit ei tohi kraaniveega pesta, vaid tuleb loputada läätsehooldusvahendiga ja iga kuu seda vahetada. Pärast loputamist võiks konteineri tagurpidi salvrätikule kuivama panna.

Läätsed. Foto: NYT
Läätsed. Foto: NYT Foto: STEVE HEBERT/NYT

Avaga või avata kontaktläätsed

Värvilisi kontaktläätsesid on kahte sorti – avaga ja avata. Ehk teisisõnu kas kontaktläätse vikerkesta osa on värviline ehk avata või on pupilli kohal ümar läbipaistev osa ehk ava. Kadri Altküla selgitab erinevust: «Avata läätsed tunduvad natuke loomulikumana, sest kui valgus on väga ere, tõmbuvad pupillid väikeseks ja võivad avaga kontaktläätsedes oma silmavärvi esile tuua.» Samas võivad avata kontaktläätsed kergelt muuta ka nähtava maailma värvitaju, sest vaadatakse ju sõna otseses mõttes läbi värvilise läätse.

Kontaktläätsed, olgu need siis läbipaistvad või värvilised, optilised või mitte, peavad olema hästi valitud, suurepäraselt hoitud ja vastutustundlikult kantud. Mõõdukas koguses võivad need lisada põnevat uudsust välimusele, kuid liiga palju kandes tekitada silmadele hoopis ebamugavaid probleeme.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles