Sõnamängud paberil. Mis juhtub, kui sõnal vahetada esimest tähte? Sai, mai, lai, Kai. Seen või peen. Või kui mängida häälikute pikkustega – saal või sall, kool või koll. Variante on lõputult. Ning miks mitte vahetada osad – las laps proovib hoopis vanemale mõistatust teha.
Igal pool saab õppida lugemist. Ei pea selleks istuma laua taha mõttega, et täna õpime selgeks kolm tähte ja kirjutame kolm rida. Me loeme igal pool, sest ümberringi on nii palju igasuguseid silte, teadaandeid, reklaame. Igapäevane teekond lasteaeda, poodi või vanaema juurde tundub hoopis huvitavam kui proovida lugeda kõiki silte, mis tee peale ette jäävad. See on ka õppimine.
Pikad autosõidud on suurepärane sõnamänguaeg. Paljud vanemad murravad pead, kuidas küll lõbustada oma lapsi autosõidul. Kõige lihtsam tundub olevat lapsele nutiseadme pihku pistmine. Aga võiks ju mängida hoopis sõnadega – teha neist ketti, kuulata, mis häälikuga sõna algab või lõppeb jne. See mäng võib kujuneda uskumatult naljakaks ning pikk sõiduaeg muutub hoobilt lühemaks.
Töövihikud kasutusse. Raamatupoodides on müügil hulgaliselt töövihikuid lugema-kirjutama õppimiseks. Isegi kui lastel pole püsivust joonte vahele kauneid tähti maalida, siis on neis vihikutes ka põnevaid ülesandeid, kus saab sõnu kokku lugeda, lünki täita ning sõnu-pilte joontega ühendada. Parimates töövihikutes leidub ka lihtsaid ristsõnasid ja salakirja koostamise mänge. Need köidavad lapsi vägagi.
Mängige lugemismänge. Näiteks Koolibri kirjastuselt on mitmeid lugemismänge, kus ühes karbis on tegemist paljudeks õhtuteks. Nende mängude kaudu saab õppida tähti, häälikuid, numbreid, arve ja kujundeid. Enamasti saab ühte mängu mängida mitmel erineval moel.
Ja nüüd kõige tähtsam - ära mine ise närvi! Isegi siis mitte, kui laps näib olevat unustanud kõik juba selgeks õpitud tähed või mõne asja meelde jätmine tundub olevat võimatu. Tõsi, mitte alati pole vanemana sellises olukorras lihtne jääda rahulikuks.