Meelerännak on teekond sisemaailma, iseenda juurde. Sa istud kinnisilmi omaette vaikuses, jälgid oma mõtteid ning paned tähele oma hingamist ja keha. Sul ei ole vaja midagi teha ega ühtegi reeglit järgida, sul pole vaja seada endale mingit eesmärki. Lihtsalt oled iseendaga ja selle kogemusega, mis parasjagu on, õpetab terapeut Kadi Kütt salasona.eu-s.
Kuidas olla igas hetkes kohal
Lõdvestu ja lase kõigel olla
Vahel arvavad inimesed, et meelerännaku eesmärk on hoida täielikku vaikust peas. Jah, see oleks tore tulemus, aga kõigepealt õpi lihtsalt iseennast jälgima – millised mõtted su peas tiirlevad ja mida need su enda kohta ütlevad ning millest tahab su kehale sulle teada anna. Sa ei pea pingutama, sest vastupidiselt levinud arvamusele ei tähenda meelerännak keskendumist vaid hoopis lõdvestumist. Selle asemel, et mõtteid ja emotsioone maha suruda, suhtu neisse lahkelt ja leplikult, võta need vastu ja lase siis jälle lahti. Ole nii avatud kui suudad! Kohalolek ja aktsepteerimine ongi kõige olulisemad meelerännaku märksõnad. Tiibeti targad soovitavad: «Ole nagu vana tark, kes vaatleb laste mängu».
Igapäevane kaaslane ärevus
Pane tähele inimesi tänaval või töökohal – neid saadab pidev rahulolematus. Kulm on kortsus, huuled on kriipsuks kokku pigistatud, õlad on ettepoole ja selg pinges kui vibu. Päevad on täis pidevat ebamugavustunnet, rahulolematust ja närvilisust. Mure- ja hirmumõtted tormavad peatumata peas ringi ja hoiavad oma võimuses. Pidev sisedialoog ei lase keskenduda, oma tööd või kaaslasi nautida. Kõik hommikud algavad arusaamatu ärevustundega, entusiasmist ja rõõmust pole jälgegi. Suur osa inimestest ei pruugi ise seda märgatagi, sest nad on säärase olekuga harjunud, see moodustab nende elu igapäevase tausta, kuulub «normaalse» elu juurde. Ärevushäirest räägitakse viimasel ajal kui «moehaigusest», kuna pidev rahutus ja keskendumisraskused on iseloomulikud just meie tempokale ja stressirohkele ajastule.
Kui sa tundsid end siin ära, siis tea, et tegelikult on võimalik üsna lihtsate vahenditega õppida oma meelt rahustama ja enesetunnet parandama. Alusta sellest, et leiad igas päevas kasvõi 5-10 minutit aega, et olla omaette vaikuses, olla igasuguste segajateta praeguses hetkes täilikult kohal.
Tulemuseks on uus elu
Milline õndsus see on, kui ühtäkki tajud, et kõik, mis on, on väga hea! Kõik on paigas. Keha on täiesti pingevaba ja kerge, hinges on suur rahu ja pea on täiesti selge. Just sellist tunnet õpetabki märkama ja suurendama hetkes kohal olemine.
Võta oma kiires päevas aega ka meelerännakuks! Harjuta hetkes kohal olemist, sest...
- nii saad iseendaga paremaks sõbraks – kui tead oma soove ja vajadusi, kui tead, mis on just sinu jaoks hea, siis oled enesekindlam nii tööl kui kodus.
- praeguse hetke nautimise oskus kutsub hinges esile suure rahu, mis annab kindla jalgealuse ka kõige kiiremas tempos ja keerulisemates suhtedraamades nii tööl kui pereringis.
- praeguses hetkes kohaloleku tunne võtab ära väsimuse ja muudab sind ärksaks ja energiliseks – sul on jaksu kõigega toime tulla.
- kui suudad olla kogu oma olemusega hetkes kohal, siis muutud tundlikuks ja hakkad tähele panema, kui palju põnevat su ümber toimub, kui palju värve Elul on. Tüdimus ja raskus kaovad hingest, nende asemele tuleb erk uudishimu ja rõõmus meel.
Kui praktiseerid meelerännakut regulaarselt, siis ühel päeval märkad, et sina ise ja su elu on muutunud. Kõik on toimunud kuidagi iseenesest, pingutamata. Sellist muutumist on toredasti kirjeldanud hispaania poeet Juan Ramon Jimenez: «Mul on tunne, et minu paat on tabanud midagi suurt seal all sügavustes. Ja midagi ei juhtu! Mitte midagi... Vaikus... Lained... Midagi ei juhtu? Või kas kõik on juba juhtunud ja seisan nüüd vaikselt, uues elus?»
Head uut elu sulle!