Saunapäev oli püha päev ning selleks valmistuti pikalt ja mõtestatult, mis andis kogu sündmusele väe! Saunas aitab meelt puhastada tervitamine, kuumusele või vihtlemisele keskendumine, loitsude või palvete lausumine ja tänamine, mis toimivad kui mantrad. Kasutati nii tervitusi, tänamisi kui ka pikemaid saunasõnu, mis olid hoolikalt kujundatud ning mida korrati ning selle läbi loodi või taastati teatud teadvuseseisund.
Kõige väekamad sõnad on need, mida on läbi ajaloo korranud paljud inimesed palju kordi, neil on ühendus meie esivanemate ja maaemaga ning see ühendus on mõtestatud ja tähendusrikas. Neid on lihtne meeles pidada ning nende rütm ja kõla on meeldivad. Vihtlemise ajal, mida alustati jalataldadest, et kehas olev elujõu hästi liikuma panna, lausuti näiteks Häädemeestel nii: Aitüma, aitüma. Aitüma, aitüma. Veetoojal, vihategijal. Saunakütjal, vaevanägijal. Aitüma, aitüma. Aitüma, aitüma. Maaisakesel, maaemakesel. Kes kaske kasvatanu ja vett õnnistanu. Aitüma, aitüma. Aitüma hobusel. Aitüma härjal. Oone ehitajal, otsapanejal. Saunategijal, seinasäädijal. Kivikikerdajal, nurganukerdajal. Aitüma, aitüma. Aitüma, aitüma. Tänati kõiki, kes olid saunategemisel abiks ja saunamõnu loojateks. Sõnu korrates tähelepanu süveneb ja mõtete virvarr kaob. Rahu ja mõtete vaikus võtab teadvuse üle võimust ja meel selgineb.
Mõtete puhastamist soodustab lisaks saunasõnade kordamisele ja sauna kui pühapaika suhtumisele ka saunakuumus, mille tõttu veresooned laienevad ja verevarustuse paranedes voolab osa verd ajust mujale organismi ning mõttetöö ja psüühiline pinge vähenevad. See toob kaasa lihaste lõdvestumise, mis annab organismile võimaluse taastuda.