Pole kahtlustki, et emotsionaalne intelligentsus on eluedukuse seisukohalt hädavajalik, kirjutab Psychology Today. Ühes intervjuus tõi doktor Goleman eeskujuks keskkooli kokkutulekul kõige edukamaks nimetatud mehe, kes polnud kooli ajal sugugi kõige targem või töökam, aga ta oli kõige toredam ja lahkem poiss, kes sai kõigiga läbi. Ehk oled seda fenomeni märganud ka tööl: ametikõrgendusi ja palgatõuse ei saa alati kõige tublimad töötajad vaid pigem need, kel on head sotsiaalsed ja poliitilised oskused.
Seda lihtsat tõde kinnitavad ka teadustööd. Üks teist oli 40-aastane uuring, mis põhines 450 poisi elul. Sellega leiti, et IQ-l on edukusega vähe pistmist. Kõige olulisemaks osutusid hoopis oskus stressiga toime tulla, oskus oma tundeid kontrollida ja teistega hästi läbi saada. Teises uuringus jälgiti 40 aasta jooksul 80 teadlast ja leiti, et tööalase edu ja prestiiži seisukohast on emotsionaalsed oskused neli korda olulisemad kui IQ. 2011. aastal viidi 2600 personalijuhi seas läbi uuring, millest selgus, et 71 protsenti neist peab värbamisel EQ-d olulisemaks kui IQ-d.
Kui emotsionaalsest intelligentsusest on kasu
Kui EQ toimib nii, nagu seda pidas silmas Goleman, on see väga ilus. Inimesed kasutavad oma emotsionaalset intelligentsust, et suhteid luua. Nad on enda ja teiste tunnetest teadlikud ning kasutavad seda teadmist sotsiaalsete eesmärkide täitmiseks – olukord, millest peaksid võitma kõik.
Rahvusvaheliselt tuntud suhtenõustaja doktor Jeffrey Bernstein on öelnud, et emotsionaalse intelligentsuse põhjal saab järeldada, kui hästi laps eakaaslastega läbi saab, kuidas ta kodustega suhtleb, milliseks kujuneb tema maailmavaade ja kui palju ta koolis oma akadeemilist potentsiaali täidab. Bernstein iseloomustab emotsionaalset intelligentsust viie omadusega: