Kui oled teinud oma lähedasele inimesele haiget, siis võib olla väga keeruline oma viga parandada.
Kuidas vabandust paluda nii, et teine inimene ka andestaks?
Women’s Health Magazine toob välja põhimõtted, mida tuleb võimalikult tõhusaks vabandamiseks järgida:
Palu vabandust päriselus või telefoni teel – Päriselus vabandamine on kõige tõhusam, sest siis saab teine inimene kõige paremini aru, kui kahju sul tegelikult on. See võimaldab kiiremini andestada ja asjad korda saada. Sõnumitest ja meilidest on raske välja lugeda teise inimese emotsioone ja vabandus ei tundu siiras.
Tunnista oma viga – Tihti hakkavad inimesed oma halvale käitumisele õigustusi leidma. Kui sa hakkad endale vabandusi otsima ja ennast põhjendama, siis tekib tunne, et sa pole oma veast tõeliselt aru saanud. Kõige parem vabandus on selline, kus sa võtad süü omaks ja ei hakka süüdistama väliseid faktoreid.
Väljenda ka enda tundeid – Kui sa väljendad ka enda kurbust, et teisele inimesele haiget tegid, siis mõjub vabandus kõige veenvamalt. See näitab, et sinu viga mõjutas ka sind ja sa ei vabanda kõigest sellepärast, et sinu peale ollakse vihased. Näiteks «Ma tunnen ennast kohutavalt, et unustasin meie ühised plaanid.» või «Ma olen väga kurb, et käitusin sinuga halvasti.».
Proovi oma viga heastada – Seda tehes unusta lillekimbu või kommikarbi kinkimine. Selle asemel paku välja, et sa teed midagi, mis kompenseeriks just sinu tehtud viga. See on hea viis näidata, et sa mõistad, mida sa valesti tegid ja tahad asja parandada.
Anna teisele inimesele hingamisruumi – Kui oled õigesti vabandust palunud ja pakkunud välja viisi oma vea heastamiseks, siis pead andma teisele aega andestamiseks. Teine inimene ei pruugi kohe kõike sulle andeks anda. Kuid üks hea vabandus on parem kui mitu pealiskaudset vabandust.