Mida lõunaks süüa teha, selle otsustasid samuti lapsed. Ei soovitudki ööbikukeeli, vaid kõigest lihtsat kodust klimbisuppi. Ostetud kommid võeti magustoiduks ja jäeti muist järgmisteks päevadeks ning sõpradele jagamiseks. Ilma mingi sunni või meeldetuletamiseta.
Edasi pidime lustima rohelise küünelakiga ja kõik varbaküüned roheliseks värvima. Olgu öeldud, et see oligi kogu selle päeva «ekstreemseim» temp. Aga rõõmu ja eputamist oli kui palju.
Lõuna ajal magama muidugi ei mindud, aga pole ka hullu – nii suured lapsed ei pea ju iga päev lõunal pikutama.
Edasi mõtles Hanna, et võiks külla minna või kellegi endale külla kutsuda. Õnneks head sõbrad naaberkülast tahtsidki meile külla tulla. Ja ennäe imet – enne külaliste tulekut kraamisid Hanna ja Helena täiesti omaalgatuslikult oma toa ja lähema majaümbruse ära. Tavalistel päevadel ei kuulu koristamine just nende lemmiktegevuste hulka ning sellest üritatakse alati kõrvale hiilida.
Õhtupooliku otsustamised olid need, et kumbki tegi endale ise valmis hamburgeri. Täitsa tervisliku, kapsas vahel ja puha. See maitses hea. Emal paluti veel ka kakaokisselli teha. No ikka sai seda väikest asja.
Kuskil kella kaheksa ajal õhtul tuli veel emmal-kummal mõte, et nüüd on vaja minna ujuma. Jalgratastega siis. See oli tegelikult natuke tülikas, sest mina olin muidugi pakivedaja rollis ning tagasiteel teatas Hanna pisarais, et tema ei jaksa sõita ja üleüldse ta ei tahtnudki jalgrattaga järve äärde minna. Edasi-tagasi on järve äärde vast kolm kilomeetrit.
Ja nüüd kõige olulisem – millal siis õhtul magama mindi? Üllatav, aga kell 21.15 valitses majas juba vaikus. Hambapesu, muinasjutt ja vabatahtlikult voodisse. Lapsed otsustasid, et nad lähevad ikkagi magama ja ei passi poole ööni üleval.
Eksperimendi kokkuvõtteks ütlen vaid seda, et ammu pole olnud nii läbinisti positiivset päeva. Lastel tõusis eneseteadvus tuntavalt ja kraadi võrra olid nad asjalikumaks muutunud. Hanna märkis, et tema on nii õnnelik ja et võiks veel teha «lastepäeva». Kindlasti teeme ka. Proovige ka!