Laulupidu, üks me rahvuslikke uhkusi, annab alati põhjust meelde tuletada, kui uhked on me rahvariidemustrid, kui sügavad lipuvärvid ja kui ilusaid-nutikaid asju selga-jalga teevad me moekunstnikud. Võib-olla passiks midagi ka teie garderoobi?
Mood, mis passib laulupeole
Kirjameeste ainetel
Eduard Vilde muuseumi algatusel sündisid Suva sokivabrikus kultuuriloolised sokid.
«Pisuhänna» paaris on üks sokk punane, teine must.
Kui Eduard Vilde «Pisuhända» kirjutas, oli ta nii hajameelne, et pani endale jalga eri värvi sokid. Seda elulist seika kasutas kirjanik ka oma kuulsa näidendi tegelaskuju Tiit Piibelehe puhul, pannes tolle kandma ühes jalas musta, teises punast sokki. Punane sokk sümboliseeribki piibelehelikku vaimsust ja boheemlaslikkust, must vestmannilikku võimukust ja raha.
Nii on sokikandjalgi jalg üle põlve istudes kord Vestmann all ja Piibeleht peal, siis jälle Piibeleht all ja Vestmann peal. Täpselt nagu vaim ja võim meie igapäevaelus.
Teistel, Vilde punastel sokkidel on aga varba osas vuntsid.
Eduard Vilde oli ka silmatorkavalt hästi ja moeteadlikult riietuv kirjanik. Ent vaatamata kõrgetele nõuetele oma soliidse välimuse suhtes, armastas Vilde ka väikesi vimkasid. Näiteks kuulusid tema garderoobi nii kollased lakk-kingad kui ka punased siidisokid.
Viimastest inspireeritud on ka need Vilde punased sokid.
Mõlemad sokid on saadaval nt Nu Nordikus. Hind 11–14 eurot paar.
Rahvarõivad vallutavad näitusesaalid
Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis Tallinnas on 14. juulini üleval näitus «See on rahvarõivas», kus saab näha ajalooliste esemete põhjal valmistatud rahvarõivakomplekte. Kunstihoones saab aga 27. juulini vaadata väljapanekut «Ornamentaalne», kus käsitöömeistrid ja kunstnikud püüavad lahti mõtestada ornamentide tähendust.
Mine vaatama! Ka omajagu moelist inspiratsiooni on kindlustatud.