Lähedastel on ebamugav sekkuda, kuid varem või hiljem neid sellesse kaasatakse. Tähtis on näidata, et ollakse kannataja jaoks olemas ja vajadusel kasvõi kuulajana toeks. Kuidas arvatavale ohvrile läheneda, on väga individuaalne. Sisetunne ja inimese tundmine viib õige kontaktini.
Miks muutub naine vägivaldseks?
Naiste vägivaldsuse põhjused on samad mis meestel: armukadedus, frustratsioon, madal stressitaluvus, hirm, viha, pettumus jne. Tugevalt mõjutavad väljakujunenud soorollid ja stereotüübid. Millised on naise ootused tõelisele mehele ja milline on tegelikkus. Põhjendamatult suured ootused tekitavad pettumust ja ka kadedust, see omakorda viha. Isiklikud läbikukkumised, nii tööalased kui ebakvaliteetsed suhted sõprade või lähedastega, elatakse välja partneri peal.
Vägivaldne käitumine kannab endas lapsepõlves passiivselt omistatud mustreid. Sama primitiivselt ehk vägivaldselt, kuidas lahendasid probleeme lapsevanemad, võivad neid alateadlikult lahendada täiskasvanuks saanud lapsed. Probleemi tekkides saadakse see kontrolli alla vägivaldsel viisil, sest see näib efektiivne.
Kuidas aidata vägivallatsejat paranemise teele?
Kõik algab lastetoast. Loeb see, kas mingi käitumismuster on aktsepteeritav või mitte. On kultuure, kus kehtib ütlus «kes lööb, see armastab». Jääb loota, et sel moel armastuse väljendamist enam ei eksisteeri. Suhtes võiks kehtida pallimängureegel «saame mängida nii hästi, kui vastane meil mängida laseb».
Vägivald eksisteerib suuresti puutumatuse ja karistamatuse tunde tõttu – vägivallatseja usub, et keegi ei tee ega saagi talle midagi teha. Sama kehtib kannataja kohta. See viitab inimeste teadmatusele end ja omi õigusi kaitsta. Vägivaldne inimene peaks saama nõu ja abi oma käitumise kohta. Teave, mis situatsioonides ja miks ta ärritub ja agressiivselt käitub, annab võimaluse enda üle kontroll saavutada. Info ärritajate kohta on oluline ka partneri jaoks.