Keskeakriisi ajal taipame, et meie lapsepõlve ja teismeea unistused olid fantaasiat täis ning me peame silmitsi seisma täiskasvanuea karmi reaalsusega.
Pole tähtis, kui palju me üksteisega võistleme või kui kõvasti pingutame, me oleme kõik ühesugused. Me ei kontrolli midagi. Me ei tea, mida homne toob. Meie tõekspidamised ja oletused lõhutakse tükkideks. Kõige karmim võib olla hetk, mil taipame, et me liigume kõik ühes suunas. Meil kõigil on vaid üheotsapilet.
Anne Devlin ütles, et kriis saabub siis, kui me taipame, et meie olemus on defineeritud läbi ühiskonna, et meil endil puudub selle üle kontroll. Tema sõnul on see põhimõtteliselt identiteedikriis.
Hollise arvates on üks šokeerivamaid hetki see, kui me saame aru, et meie vaikiv kokkulepe universumiga ei pea enam paika. Me kasvame ju üles arvates, et kui me järgime reegleid, teeme kõike nii, nagu meile öeldakse, oleme heasüdamlikud, siis on kõik korras ja me elame õnnelikult kuni surmani.
Tavaliselt toimub see keskea paiku, kui mõistame, et elu polegi nii lihtne. Taipame, et heade inimestega juhtub ka halbu asju ja vastupidi. Kuigi see kõlab süngelt, võib see olla uskumatult vabastav. See sunnib meid lõpetama lihtsalt kulgemise. Me hakkame hoolikamalt kaaluma oma otsuseid, nende mõju teistele ja mida me oma ülejäänud teekonna jooksul tahame teha.