Kuidas murda kujunenud maatriksit naispoliitiku peal, kes peab olema ideaalis meheliku välimuse ja olemisega. Miks ei tohi naine jääda poliitikuna naiselikuks, kanda seelikut ja minu pärast kas või kunstküüsi? Blondid ei tohiks üldse poliitika peale mõelda. Aga mida teha siis, kui oled naturaalne blond? Siis ei jäägi üle muud kui lüüa selg sirgu ja lasta mööda külge alla hurjutused blondistereotüüpide aadressil. Paraku paljud naised ei soovi muuta end kahurilihaks kommentaatoritele ja nii olemegi fakti ees, et enamik otsustajad on mehed. Ometi on meie ühiskonnas rohkem naisi. Kõige küpsemas ja poliitilises mõttes viljakamas eas 30-55 on 2013. aasta rahvaloenduse andmetel 2 170 naist rohkem kui meest. Ometi arvavad ka naised, et kuigi nad ei oota ammu enam mehelt ülalpidamist ja kodustes asjades tema eest otsustamist, peaks mehed ometi riigi tasandil nende asemel ja nende eest otsuseid vastu võtma.
Samas kui naised on seadusloojatena eemale tõrjutud, siis saamegi järjest uusi õigusakte, mis on meeste poole kreenis. Toon siinkohal ühe elulise näite - laste ülalpidamiskohustustest eemaleviilimine meeste poolt. Kujutage ette, et olete üksikema ja tahate seaduse järgi nõuda lapse kasvatamiseks tema isalt alimente. Paljudel juhtudel jäätegi õigust nõudma, kuna see on kallis ja aeganõudev protsess, mis tihtipeale lõpeb soovitud tulemuseta. Olete kaotanud energiat ja saanud kogeda pikaajalist stressi. Soomes, kus 2012. aasta OECD andmetel moodustasid valitsuses naised 50 protsenti, on ka selle valdkonna seadused teistsugused. Riik hüvitab lapse kasvatamiseks vajamineva summa ja nõuab selle ise oma kohustusi vältivalt rongaisalt sisse. Riigi käes on palju tugevamad ja kaugeleulatuvamad hoovad kui üksiksikul. Kui Eestis oleks riigivalitsemise juures rohkem naisi, oleksid ka meie seadused rohkem näoga inimese poole pööratud. Ütlen teadlikult mitte naise, vaid inimese poole.
Kus on siis naise koht? Kas poliitikas või sellest väljaspool? Kas vajame muutusi või mitte? Igaüks võiks selle küsimuse endale esitada. Kui naised ei ole valmis poliitikasse tulema, siis oleme kümne aasta pärast sama kaugel kui praegu. Aasta pärast toimuvad Riigikogu valimised. Naised, tulge kapist välja! Aitab juba kõrvaltvaatamisest ja allaandmisest. Tegutseda on vaja, mitte loota, et ehk kunagi lähevad asjad paremaks. Ei, iseenesest ei juhtu midagi. Nii nagu ei tule toit meie lauale, vaid soovist, et see juhtuks, ei toimu ka poliitikas muutust, kui me selleks ise midagi ette ei võta.