Vererõhust rääkides viidatakse arterites olevale vererõhule. Kui veri voolab läbi arterite, osutab see arteri seintele teatud survet, kirjutab healthmeup.com. Vererõhku mõõdetakse elavhõbeda millimeetrites (mmHg). Vererõhku mõõtes ütleb arst või kuvab masin sulle tavaliselt kahte arvu. Esimene on vererõhk südame kokkutõmbumisel (süstoolne vererõhk) ja teine on südame lõõgastumisel tekkiv rõhk (diastoolne vererõhk).
Normaalne vererõhk jääb vahemikku 90/60 ja 140/90. Kui su vererõhk jääb alla alumise piiri (90/60), siis peetakse seda madalaks. Madala vererõhu puhul võib vere ligipääs ajju ja teistesse organitesse olla piiratud. Selle tulemusel võib esineda peapööritust ja uimasust. Madalat vererõhku võib põhjustada vanus, kas oled ärevil või rahulik, temperatuur, toitumine ja treening.
Kui su vererõhk ületab ülemise piiri (140/90), siis seda peetakse kõrgeks vererõhuks. Kõrge vererõhk on ohtlikum kui madal vererõhk. Kõrge vererõhu puhul ei pruugi ilmneda erilisi sümptomeid ja seetõttu nimetatakse seda vaikseks tapjaks. Leidub inimesi, kel on kõrge vererõhk, kuid nad pole sellest teadlikud enne, kui midagi tõsist juhtub. Kui sa ei lase oma vererõhku regulaarselt kontrollida, siis ei pruugi sa teada, et su vererõhk võib liiga kõrge olla.
Haigused, mida seostatakse kõrge vererõhuga
Kõrge vererõhk avaldab survet südamele ja arteritele, seetõttu on suurendatud südamerabanduse ja insuldi risk. Kõrge vererõhk võib põhjustada ka neeruhaiguseid ning sel võib olla seos erinevate dementsuse tüüpidega.