Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Abiks värskele emale: kuidas vastsündinu nutuga hakkama saada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Naine
Copy
Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Haiglast koju tulemine on eriline ja veidi hirmutav hetk. Nüüd pead sa täiesti ise temaga hakkama saama. Kindlasti võib ka tema nutmine sind hirmutada, sest alati ei ole võimalik aru saada, miks ta seda teeb.

Vastsündinute arst Dina Krūze selgitab Emmede Klubis, et nutmine on loomulik viis ema tähelepanu saamiseks ja seda vajab beebi sel hetkel just kõige enam.

Kas vastsündinud nutavad sageli?

Esimesel päeval peale sünnitust võivad nad olla vaiksed ja unised. Beebi taastub sünnitusest ja harjub uue keskkonnaga.

Kui beebi hakkab nutma, pane ta rinnale. Imetamise ajal aja temaga vaikselt juttu. Sinu hääl ja sinu südamelöögid rahustavad beebi maha. Sinu südametööd kuulis ta ka sinu kõhus olles ja see on tema jaoks tuttav ja turvaline.

Mida rohkem sa beebiga koos aega veedad, seda kergemini hakkad sa aru saama, millal ta nutab nälja pärast. Enne rinnale panemist oleks parem beebil mitte kaua nutta lasta, sest siis ta ei pruugi nii hästi piima kätte saada.

Beebit rahustab ka sinu lõhn, mille ta eksimatult ära tunneb. Lõhnataju on vastsündinul kõige paremini arenenud meel.

Miks vastsündinu nutab?

Kui beebi on nutma hakanud, on ta kõige suurema tõenäosusega näljane. Ta magu on veel väga väike ja ta tahab süüa vähemalt 2-3 tunni tagant. Kui beebi sööb, on tal jõudu, et kasvada. Kui beebi sööb rinnapiimaasendajat, ei pruugi tema kõht nii sageli tühjaks minna.

Selleks ajaks, kui me mõistame, miks beebi nutab, on teda ka kergem maha rahustada. Siin on välja toodud mitmed põhjused, miks ta nutta võib:

Väsimus. Just nagu sina, on ka beebi sünnitusest väga väsinud. Kui teid külastavad paljud sugulased ja sõbrad, kes beebit näha tahavad, võib see tema närvisüsteemi kurnata. Loo oma beebile rahulik keskkond ja lase tal rahulikult magada.

Lähedusvajadus. Beebi on harjunud selle 9 kuu jooksul sinu soojuse ja lähedusega. See suur maailm on tema jaoks täis tundmatuid helisid, lõhnu ja tundeid. Ta tunneb sinu lähedusest puudust. Kui ta nutab, võta ta sülle. Proovi nii palju, kui võimalik, oma beebiga füüsilises kontaktis olla.

Liiga külm või liiga palav. Peale sündi peab beebi nahk uute oludega harjuma. Beebile tuleb selga panna vaid üks kiht riideid rohkem kui täiskasvanutele. Kaitse teda külma eest väikese tekikesega.

Seda, kas beebil on külm või palav, saad sa tema kõhu pealt kindlaks teha. Kui see on väga palav, võta tekike pealt ära. Kui see on külm, pane ta veidi soojemalt riidesse. Teine variant on katsuda kuklavolti - kas see on liiga kuum või mitte. Seda, kas lapsel on külm või palav, ei saa tema käte järgi hinnata. Vastsündinute käed ja jalad võivad olla külmad.

Isegi kui beebi esimesel ööpäeval ei nutnud, ei tähenda see, et asi alati nii jääb. Järgnevatel nädalatel võib laps seda teha - eriti õhtuti. See juhtub enamike beebidega.

Mõned eksperdid usuvad, et beebide suurem nutmine on lihtsalt üks arenguetapp, mis läheb mööda. Loomulikult võib see sind hirmutada, kui beebi nutab ja sa ei saa aru miks. Ära ennast süüdista - sina saad lihtsalt tema lähedal olemas olla ja teda lohutad. Seda tuleb enamikel vanematel ette.

Tagasi üles