Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Nippe isale, kuidas vastsündinut vannitada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Linda Pärn
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Mis võiks olla lihtsam, kui beebi pesemine? Lased vanni vett täis, teed lapse märjaks ja võtad ta välja. Miks enamasti emad, mitte isad, beebisid pesevad? Veeprotseduure võivad ka mehed edukalt ette võtta! Järgi meie nõuandeid ja saa lapse vannitamise meistriks. Vaata, kui lihtne ja tore see protsess tegelikult on!

Eesmärk

Ühelt poolt vaadatuna ei ole beebit vaja üldse sageli pesta - ta ei  rooma ja sööb ainult emapiima - seega ta ei määri ennast eriti. Soe vesi meenutab talle aga emaüsa ning selle turvalisust. See rahustab last ja ta saab vannis ennast mõnusasti liigutada ning oma lihaseid ja hingamisteid treenida. Samuti aitab see tal temperatuurimuutustega harjuda. Lisaks on see suurepärane võimalus koos aega veeta ja uusi emotsioone kogeda, kirjutab Emmede Klubi.

Aeg

Põhimõtteliselt võib vanni teha igal ajal. Õhtuti võib see olla lihtsam, aga seda ei pea ilmtingimata õhtul tegema, kui teie perele oleks hommikud paremad. Sageli söövad beebid peale vanni kõhu täis ja lähevad magama - magades väga hästi. Võib ka juhtuda, et beebi ei taha peale vannitamist magada. Milline on sinu beebi? Sel juhul võid proovida ka hommikuti vannitamist.

Oluline! Ära vannita beebit liiga pikalt. Esimesel elukuul võiksid piirduda 10 minutiga, hiljem võib laps pikemalt vannis sulistada.

Koht

Esimene valik on ikkagi beebivann. Selle puhul on ettevalmistamise protsess lühem, kuid samas ei saa laps seal väga vabalt liigutada. Teine variant on kasutada täiskasvanute vanni. Nii saab beebi käte-jalgadega vehkida nii palju, kui tahab. Sa võid ka koos beebiga vanni minna.

Temperatuur

Selle nõuande puhul mõtle kriitiliselt - iga laps on erinev ja mis ühe lapse puhul töötab, ei pruugi teisele üldse sobida. On lapsi, kes naudivad 36-37-kraadist vett, aga on ka neid, kes eelistavad 33-34 kraadises vees sulistada. Üldiselt, mida jahedam vesi on, seda aktiivsem beebi on. Ta ei väsi nii kergelt. Kui sul ei ole vannitermomeetrit, võid temperatuuri ka küünarnukiga testida.

Pesuvahendid

Beebi ei vaja igapäevaselt puhastusvahendeid. See hävitab lapse naha loomulikku kaitsekihti ja tema nahk võib muutuda kuivaks ja ärritunuks. Seetõttu jäta igapäevaselt puhastusvahendid ära. Sa võid mõnda ravimteed vannivette lisada, aga selle puhul pea eelnevalt perearstiga nõu. Pesuvahendeid ei tohiks kasutada rohkem kui kord nädalas.

Müüdid beebi vannitamisest

Müüt: pisikute vältimiseks tuleks vannivesi läbi keeta. Alates sünnist hakkad sa ju beebi peput kohe kraani all pesema, seega ka vannitamise puhul ei pea vett keetma.

Müüt: mitte mingil juhul ei tohi vesi beebi kõrva sattuda. Beebi kuulmisorganid on hästi kaitstud - kesk- ja sisekõrv on välisest maailmast trummikilega eraldatud. Pesemise käigus saab vesi ainult kõrvakanalisse minna - sealt saab see sama kergelt välja tagasi.

Müüt: beebi pea tuleks pesta spetsiaalse šampooniga, keha spetsiaalse seebiga ja tema tagumik veel kolmanda vahendiga. Mida vähem pesuvahendeid, seda parem see lapse nahale on.

Probleeme ja lahendusi neile

Probleem. Niipea kui ma lapse vanni panen, hakkab ta nutma.

Lahendus. Tõenäoliselt on lapsele vannivee temperatuur ebasobiv. Muuda vesi veidi jahedamaks või külmemaks ja jälgi lapse reaktsiooni. Peale 2-3 sobiva temperatuuriga vanni hakkab ta tõenäoliselt seda protseduuri jälle nautima. Vahel nutavad beebid ka selle pärast, et nad on näljased. Lahendusena võib proovida ka beebit enne vannitamist sööta. Kui lapsele midagi vannitamise käigus ei meeldi, võib ta ka mitmel järgneval korral selle protseduuri vastu protestida. Te võite ka vanni asukohta muuta - vannitoa asemel proovi beebit köögis vannitada.

Probleem. Kõik algab hästi ja äkitselt lapse tuju muutub.

Lahendus. Paljudele beebidele ei meeldi, kui nende nägu vette satub. Proovi selle asemel niiske käega üle lapse näo käia. Mida kindlamalt sa ise beebit hoiad, seda rahulikumalt ta ennast tunneb.

Probleem. Beebi libiseb vannis käe pealt maha.

Lahendus. Õnneks on beebidel säilinud refleks vees hinge kinni hoida - nii kui ta nägu vee alla satub, hoiab laps automaatselt hinge kinni. Loomulikult hakkab ta sageli ehmatusest nutma. Võta laps sülle, rahusta teda ja puhake. Natukese aja pärast on oluline vanniprotseduuriga jätkata, et beebi halb kogemus ei süveneks ja ta vanni kartma ei hakkaks.

Tagasi üles