Lapsed puutuvad alkoholi ja tubakaga kokku üha nooremas eas. Kolmandik 11-aastastest on joonud purgi siidrit või õlut. Seega on alles teismeeas esmakordselt alkoholist, tubakast ja narkootikumidest rääkima hakkavad lapsevanemad tihti sootuks hiljaks jäänud. Teismeeas, mis algab umbes 11-aastaselt ja kestab pea kahekümnendate alguseni, peavad lapsed omandama oskused iseseisvalt mõelda, tegutseda ning eakaaslaste hulgas toime tulla. Pärast teismeea algust ei võta noored vanematelt ja õpetajatelt pärinevat info nii tõsiselt ning sageli tundub see lastele asjatu manitsusena. Lapse jaoks on selles vanuses olulisem info, mis tuleb eakaaslastelt, sest just nende hulgas tuleb sel arenguperioodil saavutada populaarsus. Just seepärast on lastega mõistlik meelemürkidest osas selged ootused ja piirid kehtestada juba palju varem, alates kooliea saabumisest.
Mõned ongi nõrga loomusega ja satuvad kergemini sõltuvusse
Sõltuvus pole kindlasti kellegi vabatahtlik valik. Isegi kui inimesel on tugev geneetiline soodumus alkoholismiks, ei saa temast kunagi alkohoolikut, kui ta ei alkoholi joo. Me ei tea täpselt ette, kuidas iga lapse või noore organism ja geneetika meelemürkidele reageerib – iga inimene on erinev. Seega on vanemate kõige mõislikum luua keskkond, kus alaealised tubakat ja alkoholi enne täisealiseks saamist ei tarbi või sellega üldse algust ei tee.
Lapsevanemana saan ainult siis piire seada, kui olen ise eeskujuks!
Sageli arvatakse, et kui vanem ise on suitsetaja või meeldib talle teinekord klaas veini juua, siis pole tal õigust seda ka lapsele keelata. Tasub meeles pidada, et täiskasvanu organism ja närvisüsteem reageerivad meelemürkidele teisiti kui lastel – vanema inimese organismi kahjustavad sõltuvusained mõnevõrra vähem. Seetõttu on vanemal mitte ainult õigus, vaid ka kohustus lapsele nähtavaks teha võimalikud tagajärjed, mis varase joomisega kaasas võivad käia ning luua keskkond, mis aitab sõltuvuse eest kaitsta. Seadusega paika pandud piirangutel, mille järgi alaealised suitsetada ega alkoholi juua ei tohi, on oma eesmärk ja põhjus ning sellest tasub kinni pidada. Lapsed saavad väga hästi aru, et on teatud asjad, mis on neile keelatud, kuid täiskasvanutele lubatud. Nendega tuleb sellest rääkida.