Kui laps hakkab juba sõprade pool pidudel käima, tuleks tema sõnul leida aega ja kuulata, kuidas lapse sõpruskonnas peod toimuvad ja mida tema ning ta sõbrad arvavad alkoholist, suitsetamisest ja narkootikumidest.
«Rääkida võiks ka alkoholireklaamidest. Kui vanem teab lapse arvamust, saab ta paremini selgitusi anda. Kui seda ei tehta ähvardava küsitlemise ja moraalijutlusena, tekib arutelu ja see on tõhusa ennetuse osa,» selgitas terapeut.
Mis iganes vanuses need jutuajamised toimuvad, peab vanem selgelt ütlema, et ta ei luba lapsel enne täiskasvanuks saamist neid aineid proovida, sest need on kahjulikud. Kui laps saab täiskasvanuks, võib ta oma käitumise osas ise otsuseid langetada. Hea oleks selle kohta kokkulepe teha. Oma hoiakut võiks vanem korduvalt väljendada.
Sõlmitud kokkulepet tuleks aeg-ajalt meelde tuletada. Piir sõltuvusainete tarvitamisele tuleb kehtestada juba varakult. Tõhusaim ennetus on enne seda, kui laps meelemürke proovib või saab nii vanaks, et sõprade mõju muutub suuremaks kui vanemate oma. See on umbes 10.–11. eluaasta paiku.
Tõhusalt saab piire Järv-Mändoja sõnul kehtestada vanem, kes on üheaegselt nii nõudlik kui ka last toetav. Vastupidiselt paljude vanemate arvamusele näitavad uuringud, et karistused ja ähvardused pikema aja jooksul ei toimi. Laps õpib hoopis varjama ega saa aru, miks ta vanema meelest ei tohiks meelemürke proovida ja kasutada.
«Vanemale võib tunduda, et karistus toimib, kuid enamikul juhtudel jääb märkamata, et suhe lapsega muutub ebausaldusväärsemaks. Ehk siis karistustega tekitatakse ise probleeme juurde. Kui vanem tahab, et tema seatud piirid tegelikult toimiksid, peab ta olema nõudlik, otsusekindel, selge väljendusega ja andma selgitusi, miks midagi nõutakse,» selgitab pereterapeut.