Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

Kui hästi sa oma partnerit tunned?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Kui tihti sa tüli käigus avastad, et kakled kaaslasega tühiste argielu puudutavate probleemide üle ning kordub üks ja sama muster? Nagu korduks üks ja sama tüli ikka ja jälle. Mõlemad hoiavad kinni oma isiksusest, oma põhimõtetest. On tore, kui kokku on saanud üks rahulik ja üks keevaline inimene, kui üks üle keeb, siis teine lihtsalt mõmiseb. Aga kui kokku saavad kaks keevalist vaidlejat, kelle otsustab, kumb teist diivanil magab ja millised uksed jäävad suletuks?

Kas me saame sildistada inimest kindlate nimetustega? Kas inimese isiksus on muutumatu? Kas on olemas midagi nii algselt, mis jääb muutumata olenemata olukorrast? Kas me mitte ei vähenda oma partneri olemust, kas me mitte ei sea talle piire, kui kleebime justkui märkmepabereid talle otsa ette, mõeldes ja öeldes, milline ta on? Milline ta MEIE jaoks on, kirjutab alkeemia.ee.

See, kuidas meie näeme teda, ei pruugi minna kokku tema arvamusega iseendast. Me määratleme oma partnerit oma kasvatuse, lapsepõlvesuhete, sõprade-tuttavate, hariduse ja üldise elukogemuse järgi.

Oletame, et sa määratled oma kaaslase sõbralikuks, abivalmis, alati rahulikuks jäävaks inimeseks. Ja hoolimata sellest, et olete juba pikka aega koos olnud, üllatab ta sind oma käitumise ning tegudega, mis panevad sind kahtlema, kas sa ikka tunned seda inimest, kellega oled koos olnud.

Nüüd tahad seada partnerile piirid, väljendades seda pahameelega: «Mis sulle sisse on läinud?» Aga inimese tundma õppimiseks kulub aastaid ning võib-olla olekski kurb, kui sa kõik teada saaksid. See ongi tee, see on kulgemine. Kulged üksi või koos seltsilisega, tee on tee ning tee ei lõppe ning takistused ning raskused käivad sellega kaasas.

Küsige oma kaaslaselt, kuidas ta ennast näeb ja kuidas ta ennast kirjeldab ja vaadake, kas teie pildid teineteise kohta ühtivad.

Võib-olla mõni küsib endalt, et miks ta tõmbab endale ligi naiselikke mehi või mõnda meest tõmbab just naise poole, kelles on mehelikku energiat? Kui naiselik eneriga on loov, hooliv, siis mehelik energia on materialiseeruv ja edasipüüdlik.

Ükski energia ei ole vale ega õige, tähtis on, et inimene ennast ise hästi oma kehas ja olemises tunneks. Mõnele meeldibki olla naisena maskuliinsem ning mõnele mehena feminiinsem. See on sisemine energia ning ei pruugi kajastuda inimese väljanägemises ja välimuses.

Me sildistame inimesi. Inimeste sildistamine ei anna meile kergemat elu ega too meie ellu juurde rohkem püsivat rahuldust. Täpselt samuti nagu oled paika pannud oma partneri, pead sa olema võimeline ka seda pilti igal ajal muutma. See vaimustus sellest, et iga päev on uus algus ja iga päev on ka su kõrval olev inimene uus, teeb elu põnevamaks.

Me kõik tahame stabiilsust. Me tahame rahu. Ja ometigi võib küsida: «Milleks eksperimenteerida? Katsetada? Uuendada? Ma tahan kindlat ja stabiilset partnerit.» Aga kas on võimalik saavutada midagi sellist, milles ollakse täiesti kindel? Miks me paneme oma partnerile sellise seljakoti selga, just nagu tema peaks meie elu koos hoidma, just nagu tema oleks meie stabiilsuse allikas? Ja siis tekib tüli ja stabiilsus on kõikuma löödud..

Tunne iseennast. Kui sa iseennast sügavuti tunned, tajud seda, et iga päev oled sa uus, sest juba mõtted ja emotsioonid on uued. Sul on võimalik avastada, et su kõrval on huvitav maailm ja et sa ise oled maailm, mida aitad teisel inimestel (oma sõnade, käitumise, tegude kaudu) avastada ning tundma õppida.

Ära tee ega muuda seda maailma väiksemaks, ära aseta midagi kindlatesse raamidesse, vaid ole paindumiseks valmis. Sa võid leida iseenda maailma tundma õppides kui vähe sa enda kohta tead ja kui piiritu sa oled. See teadmine aitab su teadlikkuse tuua piiratud maailmast piiritusse.

Tagasi üles