Suure osa inimeste jaoks on see ilmselt üsna trööstitu perspektiiv. «Ma pean oma eluga midagi ette võtma!» oled ehk isegi deklareerinud. Aga mida? Muidugi on ka neid, kelle arust pole enese uurimine vaeva väärt, sest nad meeldivad endale just sellisena, nagu on. See on kadestamisväärne seisund!
Aga kui tunned end õnnetuna, kui su päevad on täidetud ärevusega, kui sul pole energiat, et tööd teha või kallite inimeste eest hoolitseda või kui oled sageli haige, siis on enese uurimine ja sammude astumine elu muutmiseks hädavajalikud.
On teooriaid, mis väidavad, et kuni 35. eluaastani toimub inimese areng väliste impulsside mõjul – meid suunavad vanemad, kool ja sõbrad. Et areng saaks jätkuda ka pärast 35. eluaastat, peaks impulss tulema inimese seest, temas peab toimuma mingi sisemine murrang, äratundmine.
Sageli lükkavad meid sellise äratundmise poole elu keerdkäigud: töötuks jäämine, raske haigus, lähedase kaotus, abielulahutus. Kuid alati ei pruugi olukord olla nii dramaatiline. Vahel on nii, et ühel kenal hetkel lihtsalt saabub äratundmine, et endistviisi oma eluga edasi minna enam ei taha. Pole energiat, pea on ideedest tühi, silm ei sära. Ja siis tuleb silmitsi seista Elu Suure Küsimusega: mida ma tahan?
Õnneks on terve hulk allikaid, kust vastust otsida: raamatupoodide enesearendamise sektsiooni riiulid on lookas, internetist on võimalik leida nii juhtnööre eesmärkide kirjapanekuks. Aga vastusega on sul midagi peale hakata vaid siis, kui see tuleb su enda seest, kui see keskendub sinule ja sinu elule.