2012. aastal oli Eestis 491 alla 19-aastast sünnitajat ehk umbes 3,5 protsenti kõigist sünnitajatest. Et noori sünnitajaid aidata, viis Eesti Ämmaemandate Ühing läbi projekti, mille eesmärgiks oli teismelistele emadele tugivõrgustiku loomine. Koolituse läbis 16 ämmaemandat üle Eesti.
Ämmaemandad hakkavad teismelistele rasedatele rohkem tähelepanu pöörama
Alla 18-aastase noore rasedust käsitletakse kui riskirasedust. Teismelised rasedad võivad vajada täiendavat nõustamist psühhosotsiaalse toimetuleku osas, teostatavate uuringute olulisuse rõhutamist ja sagedasemaid visiite. Noortel rasedatel esineb sagedamini hüperemeesi, preeklampsiat, loote üsasisest kasvupeetust ja rasedusaegset aneemiat.
Teismelised ei võta end sageli rasedusega arvele, neil on halvad toitumisharjumused ning kui nad ka suitsetavad ja alkoholi tarbivad, suureneb märgatavalt oht sündiva lapse tervisele. Enamasti katkeb teismeliste rasedate haridustee ja väheste vanemlike oskuste tõttu esineb lastel terviseprobleeme. Teismelised emad jäävad tihti kõrvale tööturult ning sõltuvad seega pika perioodi vältel sotsiaaltoetustest.
Lõppenud projekti eesmärgiks oli teismelistele rasedatele ämmaemadusalase tugivõrgustiku loomine. Tugivõrgustiku moodustavad antenataalset hooldust pakkuvad ämmaemandad üle Eesti, kes said EÄÜ poolt korraldatud 3-osalisel koolitusel väljaõppe, et toetada alaealist rasedat läbi raseduse ning valmistada teda ette lapsevanema rolliks.
Ämmaemandad suunavad teismelised ka Noore Ema Kooli, et nad saaksid omaealiste turvalises seltskonnas valmistuda lapsevanema rolliks. Ideaalis soovitakse, et teismelise raseda rasedusaegne visiit on pikem (topeltaeg) ja et ämmaemand saaks visiidi käigus teismelisega hea kontakti. See on oluline, et saaks jälgida raseduse kasvamist ja teha vajalikud uuringud ning valmistada noort ette vanemarolliks (individuaalne visiitide kava).
Lisainfo
Vaata ka www.ammaemand.org.ee
Noore Ema Kool Tallinnas ja Pärnus.
Noore Ema Kool Tartus.
Vaata lisaks Noore Ema Kooli kohta: http://www.noorema.ee/nooreemakool.php
Tugivõrgustiku ämmaemandate nimekirja leiate SIIT!