Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Loote areng raseduse esimesel trimestril

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Linda Pärn
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Uuri lähemalt rasedusnädalate kaupa, kuidas tulevane laps esimesel trimestril üsas areneb.

1. rasedusnädal

Sinu beebi eostamiseni on jäänud veel umbes kaks nädalat, aga sinu keha juba teab tema jaoks valmistuda. Viljastunud munaraku ootuses hakkab sinu emakasein tihenema. Sa ei pruugi isegi teada, millal sa rasedaks jääd. Kui munarakk kinnitub emakaseinale, võid märgata kerget vereeritust, kirjutab activebaby.ee.

2. rasedusnädal

Sa võib-olla ei ole veel viljastunud, aga sinu keha valmistub juba potentsiaalseks raseduseks. Iga kord, kui toimub ovulatsioon, siis emakasein muutub tihedamaks. Kui viljastunud munarakk ei kinnitu, toimub menstruatsioon. Kui sa aga siiski viljastud, siis küsib arst sinu käest viimast menstruatsiooni aega, et arvutada välja beebi sündimise tähtaeg.

3. rasedusnädal

24 tundi pärast eostamist eksisteerib sinu laps kiiresti kasvavate rakkude kogumikuna. Selles varajases staadiumis liiguvad rakukogumikud viljastamise asukohast munajuhasse ja edasi oma lõplikku «koju» üsas. Sellel hetkel loodab sinu areneva beebi organism munarakus talletatud toitainetele. Mõni päev läheb veel aega selleni, et munarakk kinnituks emakaseinale ja selleks, et platsenta hakkaks moodustuma.

4. rasedusnädal

Mõned naised ütlevad, et tunnevad seda, kui viljastunud munarakk kinnitub emakaseinale. Teistel pole veel vähemalt ühe nädala jooksul aimugi, et nad võiksid rasedad olla. 4. rasedusnädalal uuristavad blastotsüüdid üsasse ja jagunevad kaheks – rakkudeks, millest areneb platsenta ja millest areneb beebi. Suur jagunemine ei ole ainuke asi, mis sellel rasedusnädalal toimub. Embrüo kihid hakkavad ka ise eristuma spetsiaalseteks osadeks. Välimisest kihist arenevad beebi nahk, juuksed, silmad ja närvisüsteem. Keskmisest kihist arenevad beebi süda, suguelundid, luud, lihased ja neerud. Viimasest, sisemisest kihist, arenevad beebi maks, kopsud ja seedesüsteem.

5. rasedusnädal

5. rasedusnädalal on beebi ikka veel embrüo, aga ta kasvab ja muutub kiiremini kui ükskõik millisel muul eluetapil. Sinu beebi areneb C-tähe kujuliseks nagu sarvekese makaron. Sellel pisikesel torujal olendil on juba pea, seljaosa ja kõhuosa ning saba (ära muretse – saba imendub loote arenemisel kehasse). Selle nädala alguseks on embrüol juba 125 000 rakku. Mis veelgi imelisem, beebi tilluke süda on juba moodustunud ja hakkab lööma (aga mitu nädalat ei ole veel tema südame kokkutõmbed regulaarsed). Beebi seljaaju ja peaaju hakkavad formeeruma, nagu ka muud elutähtsad organid – kopsud, maks ja pankreas ning loomulikult ka platsenta, mis annab sinu beebile hapnikku ja toitaineid.

6. rasedusnädal

Sinu loode kasvab valguskiirusel, tema pikkusele lisandub iga päev üks millimeeter. Kui see ei tundu sinu jaoks palju, siis kujuta ette, et sa kasvaksid ühe kolmandiku ööpäevas. Selle rasedusnädala lõpuks on loote pea suurem kui tema keha. Kehal on väikesed käte köndid, mis hakkavad pikenema õlgadeks, käteks, labakäteks ning sõrmede alguskohtadeks. Selle nädala lõpuks kasvavad jalgade köndid reiteks, säärteks ja jalalaba osadeks. Südamelöögid, mis said alguse eelmisel rasedusnädalal, on muutunud regulaarsemaks ja rütmilisemaks ning süda on jagunenud kaheks kambrikeseks (neljast). Aga selle nädala kõige suurem uudis on see, et beebil areneb nabanöör mille kaudu kõhubeebi saab vajalikke toitaineid ja hapnikku – eluliselt oluline kaaslane talle 34. või rohkemaks nädalaks.

 7. rasedusnädal

See on üks väga oluline nädal sinu pisikese jaoks. 7. rasedusnädala alguses näeb loode ikka veel välja nagu kulles. Kuid 7. rasedusnädala lõpuks on loode muutunud väikeseks olevuseks, kes sarnaneb inimesega. Tema keha kasvab jätkuvalt pikkusesse. Tema käed arenevad edasi ning hakkavad painutuma küünarliigesest. Käed kaarduvad ümber keha ja südame, mis lööb nüüd üha rütmilisemalt. Selle rasedusnädala lõpuks on loote kogu skelett, mis on kõhreline ja painduv, välja arenenud. Nüüd on beebil ka seedesüsteem. Ja ka neerud, maks, süda, põrn ja isegi pimesool. Sinu platsentale on idanenud sajad imepisikesed juuksetaolised moodustised (karvakesed/narmad), muutes platsenta väljanägemise karvase pallikese taoliseks. Nendel karvakestel on oluline ülesanne kanda toitaineid ja hapnikku sinu vereringest sinu pisikesele.

8. rasedusnädal

Pole ime, et oled ärevil ja tahaksid rääkida oma rasedusest. Sinu kõhubeebi ei ole enam hunnik rakke, vaid näeb üha rohkem ja rohkem tulevase ilmakodaniku moodi välja. 8. rasedusnädalal hakkab lapse nägu rohkem eristuma - silmalaud on moodustunud, tema nina hakkab esile tulema ning ülahuul hakkab kuju võtma. Hakkavad arenema ka sõrmed ja varbad. Imepisikese beebi kehas lööb süda kiiresti ja tugevalt.

9. rasedusnädal

9. rasedusnädalal on loode hõivatud kasvamisega. Tema nägu näeb päev päevalt üha rohkem beebi näo moodi välja – tema silmad on arenenud, kuid peidus ning tema huuled, nina ja kõrvad muutuvad üha eristatavamaks. Ta hakkab treenima oma arenevaid lihaseid. Tema sõrmed ja varbad ei näe enam tompude moodi välja. Kuigi ta on juba aktiivne niheleja (sa näed seda ultraheli käigus), on ta siiski veel nii pisike, et sa ei tunne tema liigutusi. Tema suguorganid hakkavad arenema aga veel pole võimalik eristada tema sugu.

10. rasedusnädal

10. rasedusnädal on suur arengukünnis sinu kõhubeebile. Kõik tema rakud on liikunud omale kohale – ajukude kasvab kiirelt, moodustuvad lihased, sõrmed ja varbad muutuvad eristatavaks. 10. rasedusnädalal hakkavad tekkima ka sõrmeküüned, varsti ka varbaküüned. Beebil on silmalaud, kuid ülemine ja alumine laug on veel üksteisega ühendatud ning need hoiavad beebi silmi suletuna veel mitu-mitu nädalat, nagu kassipoegadel. Kõrvad, mis imelikul kombel hakkavad arenema kaelal, liiguvad omale kohale. Beebi on nüüd võimeline neelama lootevedelikku ning eluks vajalikud organid (süda, aju, maks, neerud, seedeelundid) hakkavad tööle. Tema imepisikesel südamel on nüüd neli kambrikest.

11. rasedusnädal

11. rasedusnädala jooksul võib beebi keha tunduda veel ilmelik. Sellel hetkel moodustab beebi pea peaaegu poole tema keha suurusest. Ära muretse, järgmiste nädalate jooksul jõuab keha peale järgi. Sellel rasedusnädalal keerdub beebi peensoole üks osa nabanööri ümber aga ka see muutub varsti.

12. rasedusnädal

Esimese trimestri lõpp on suur samm sinu tulevase beebi arengus. Kõik tema suuremad kehasüsteemid on õiges kohas. Tema seedesüsteemis ei ole peensool enam punutud nabanööriga, vaid asetseb kenasti kõhus. Närvisüsteemi areng jätkub ning tema ajustruktuurid on täielikult formeerunud. Paljud tema organid hakkavad iseseisvalt tööle (näiteks tema kilpnääre hakkab eritama hormoone). 13. rasedusnädalal ei peeta teda enam embrüoks vaid temast saab loode. Ta näeb üha rohkem ja rohkem välja selle beebi moodi, keda sa ette kujutad, tal on isegi väikesed sõrmeküüned.

Tagasi üles