Taju võimaldab lapsel uurida oma ümbruskonda. Näiteks mänguasjaga mängides saab laps informatsiooni selle kohta, millise tunde tekitavad erinevad materjalid neid käes hoides või hoopis, kui erineva tunnetuse tekitavad kergemad ja raskemad peos hoitavad esemed. Läbi taju õpib laps ka objektidega manipuleerima ehk õpib, mida mänguasjaga teha saab kirjutab füsioterapeut Maarja Säde lehel activebaby.ee.
Vastsündinu on võimeline eristama oma ema häält teistest häältest. See viitab sellele, et ema hääl salvestatakse pikaajalisse mällu juba siis, kui beebi on alles üsas. Samuti hakkab laps üsna varakult mäletama korduvaid tegevusi näiteks vannitamine, riietamine, mähkimine ja toitmine. Umbes 6-kuune laps hakkab eelistama uusi ja põnevaid objekte tuttavatele. Umbes 9-kuune laps on võimeline meenutama ja oma mälust informatsiooni otsima – eelnevalt oli laps võimeline vaid ära tundma tuttavaid olukordi ja inimesi.
Lapse mõtlemisvõime on tihedalt seotud tajuga. Esialgu on lapsed võimelised mõtlema tajudes konkreetset olukorda, aga nad ei suuda kasutada veel mõtlemist tegevuste planeerimiseks. Uute oskuste omandamisel on väga oluline ka lapse tähelepanu ja keskendumisvõime.
- Vaatab inimesi hetkeliselt
- Jälgib ümbrust
- Beebi silmad jälgivad liikumist (näiteks kui jalutad toas)
- Otsib silmadega heliallikat
- Naeratab, kui temaga räägitakse
- Beebi jälgib mänguasja silmadega (paremalt vasakule ja ringselt)
- Beebile naeratades naeratab ta vastu
- Beebi söömis- ja magamisharjumused hakkavad regulaarsemaks muutuma