Sa puhastad, niisutad ja teed regulaarselt näomaski, aga nahaprobleemid ei taha kuskile kaduda. Milles asi? Vaata üle järgmine nimekiri salakavalatest asjadest, mis salaja võivad aknet tekitada.
Kolmteist aknetekitajat, millest sa ei pruugi teadlik olla
Mobiiltelefon. Bakterid ja mustus sinu näppudelt ning käekotist võib koguneda su telefoni külge ning pannes telefoni pidevalt näo juurde, liiguvad pisikud su nahale, tekitades vinne lõuale, põskedele ja isegi suule, kirjutab Glamour. Puhasta oma mobiili regulaarselt antibakteriaalse vahendiga.
Lennureisid. Pole vahet, kas reisid esimeses või teises klassis, lennuki kuivast õhust sa ei pääse. Kui su näonahk muutub kuivaks, tõuseb vedelikupuuduses olevate rakkude arv, mis hoiavad endas ka rasu. Selle tulemusel võib tekkida akne. Et vältida naha liigset kuivamist, kasuta enne lennureisi niisutavat seerumit ja õrna koorijat pärast reisi.
Näonaha liigne koorimine. Dermatoloog Jessica Wu sõnul satuvad tema juurde tihti inimesed, kes koorivad liiga tihti näonahka. Inimesed näevad esimesi paranemismärke ja hakkavad siis näonahka liiga tihti puhastama, sõnas Wu. Selle tulemusel muutub naha seisukord aga järjest hullemaks, sest liigne koorimine tekitab põletikku ja ummistunud pooride paistetust. Ära koori näonahka enam kui kaks korda nädalas.
Päikesekaitsekreem. Kahtlemata on päikese käes oluline kasutada kaitsekreemi, kuid sellega on üks väike probleem: päikesekaitsekreemid ummistavad nahapoore. Eelista mitterasvaseid kreeme.
Meikimisvahendid. Rõve, ent tõsi: meikimisharjakesed on bakterite, mustuse ja õli magnetid. Kui sa just ei puhasta oma meikimisvahendeid regulaarselt, siis võib kõigi eelpool mainitud asjade kokteil su näole jõuda ja tekitada vistrikke. Pärast igat kasutuskorda tuleks meikimispintslid ja -harjad meigieemaldusvahendiga üle käia. Lisaks võiks neid iganädalaselt pesta.
Stress. Kui miski tekitab stressi, siis muutub halvemaks ka näonahk tänu stressihormoonile nimega kortisool. Selle tõttu on rasunäärmed üle koormatud ning tekivadki vinnid. Kui sul on ärevust tekitav periood, veendu, et magaksid piisavalt, teeksid regulaarselt trenni ja lõõgastuksid.
Joogamatt. Isegi kui sa võtad trenni kaasa isikliku joogamati, on see tõenäoliselt kaetud bakterite, rasu ja higiga. Ei pea vast ütlema, et oma näo selle vastu hõõrumine tekitab kiirelt näonahaprobleeme. Tõmba oma joogamatt antibakteriaalse salvrätiga üle.
Toitumine. Doktor Wu ütles, et on näinud patsiente, kelle nahk muutub paari nädalaga oluliselt paremaks, kui nad on oma menüüst välja jätnud piimatooted. Piimatooted võivad tekitada aknet, sest need stimuleerivad rasunäärmeid ja suurendavad ummistunud pooride arvu.
Käed. Kas oled harjunud oma nägu sageli kätega puudutama? Ole ettevaatlik, sest kätel olevad pisikud võivad näonaha seisundit halvemaks muuta. Enamik meist ei pane tähelegi, kui kätega nägu puudutame, ent see on üks põhilisi asju, mis võib vistrikke tekitada. Seda tasuks meeles pidada ka vistrikke pigistades või koorikuid nokkides.
Trenniriided. Higistamine võib blokeerida rasunäärmeid ja selle tulemusel võivad tekkida vinnid rindkerele või seljale. Arstid soovitavad selle vältimiselt kanda sellisest materjalist trenniriideid, mis «hingavad» ja lasevad õhku läbi ning pole niivõrd keha ümber. Et vältida liigset hõõrdumist, pane kehale enne trenniriiete selga tõmbamist veidi kehapuudrit. Pärast treeningut käi kindlasti pesemas.
Juuksehooldusvahendid. Paljud paksud ja rasvased juuksehoolduvahendid võivad nahale tilkuda ning poore ummistada. Kui märkad oma juuksepiiril, kaelal või seljal vistrikke, siis on väga võimalik, et need on tekkinud juuksehooldusvahendite tõttu. Veendu, et duši all käies loputaksid palsami korralikult juustest välja ja juukselakki vms pihustades ürita oma nägu varjata. Soovitatav oleks juuksehoolduvahendid tukast ja neist juustest eemale hoida, mis näoga kokku puutuvad.
Padjapüür. Pesu pesemine on küll igav tegevus, aga vaata asja positiivsest küljest: regulaarne voodipesu pesemine teeb su nahale head. Räpased padjapüürid võivad tekitada igasugu probleeme, sest neis pesitsevad pisikud, rasu, higi ja juuksevahendite jäänused.
Jalgrattakiiver. Need süütu ilmega rihmad, mis su jalgrattakiivri küljes on, võivad tegelikult tekitada aknet. Enne ja pärast rattasõitu on soovitatav kiivrit antibakteriaalsete salvrätikutega puhastada - su nägu tänab sind hiljem.