Ehkki Eestis on meestele loodud võimalus isapuhkuseks ja suurem osa peresid ei kaotaks selle tõttu rahaliselt, võtab meil isapuhkust siiski vaid kümme protsenti meestest. Miks?
RASI elustiilide uurimiskeskuse teaduri Marion Pajumetsa uuringuist on välja tulnud, et vanemapuhkuse ajal tunnevad inimesed ennast nagu ühiskonnast väljas olevana. See on kindlasti üks põhjustest. Mehed on tunnistanud, et ei saa vanemapuhkust võtta seetõttu, et karjäär ei luba ja pole kindel, kas nad saavad pärast sama töö tagasi.
Roosalu sõnul on paljud põhjendused, miks just ema peaks väikese lapsega kodus olema, otsitud ja väärad. Näiteks saab naine edukalt tööl käia ka rinnaga toitmise ajal – talle kas tuuakse laps päeval toita või teeb ta seda hommikul enne ja õhtul pärast tööd. Kõike seda on võimalik hea tahtmise juures korraldada.
Perekonnaseaduse kohaselt on abikaasade ning lapsevanemate õigused ja kohustused võrdsed. Viimastel aastakümnetel läbi viidud uuringud on aga näidanud, et tegelikult toimib enamikus peredest teatud väljakujunenud rolli- ja tööjaotus.
«Pere majandusliku toimetuleku osas loodetakse endiselt rohkem mehele, seevastu majapidamise korrasoleku, laste kasvatamise ja vanemate või teiste abi vajavate sugulaste eest hoolitsemisega seonduv jäetakse pigem naise hooleks,» selgitab RASI elustiilide uurimiskeskuse vanemteadur Leeni Hansson.
Kas praegustes Eesti peredes, kus mehe sissetulek on enamasti kõrgem kui naise oma, ent põhiliselt naise tehtavad kodutööd võimaldavad perel loobuda mitmete teenuste sisseostmisest, on õrnema sugupoole panus pere majandusliku toimetuleku kindlustamisel mehega võrreldes väiksem või mitte, on omaette teema ja vajaks tema sõnul uurimist.
Varasemad uuringud, näiteks sotsiaalministeeriumi tellitud soolise võrdõiguslikkuse monitooring, on näidanud, et mehed on kodus vastutavad eeskätt selliste tööde eest nagu auto sõidukorras hoidmine ja kodused remonditööd ehk tööd, mis ei nõua igapäevast ajakulu.
Teisalt kasutatakse nimetatud tööde puhul sageli kõrvalist abi. Seevastu naiste õlgadele jäävad enamasti igapäevaselt aega ja tähelepanu nõudvad kodutööd nagu söögitegemine, nõude pesemine, riiete korrashoid ja tubade koristamine.
Varasemad küsitlused on näidanud, et peredes on üheks suuremaks lahkhelide ja tülide allikaks just kodutööde jaotus. Ning seda vaatamata sellele, et kodutööde iseloom on moodsa olmetehnika kasutuselevõtu ja kodude üldise parema tehnilise varustatuse tõttu oluliselt muutunud.