Kui rasedus oli haiglas kindlaks tehtud, tuli minna linnavalitsusse, kus sai nn ema-lapse tervisemärkmiku. See on üks suurema taskukalendri mõõtu raamatuke, kuhu arstid panevad kirja raseda ja pärast lapse sündi lapse tervisekontrolli tulemused. Samuti on raamatukeses ruumi oma mõtete ja küsimuste kirjapanemiseks ning palju nõuandeid ja kasulikku infot lapsekasvatamiseks.
Tervisekindlustus raseda tervisekontrolli kulusid ei kata, aga paljud kohalikud omavalitsused katavad need kulud kuni 100 protsenti.
Tervisekontrollid toimusid kuni 23. rasedusnädalani iga nelja nädala tagant, 24.-35. rasedusnädalal iga kahe nädala tagant ning viimasel kahel rasedusnädalal korra nädalas. Kaaluti ja mõõdeti vererõhku, iga kord tehti ultraheli. Alati prinditi sellest ka küsimata välja pilte kojuviimiseks. Lõpupoole ühendati ultraheliaparaat ka monitori külge.
Iga kord toimus lisaks väike konsultatsioon, et kuidas enesetunne on. Kuna Jaapan kannatab kroonilise sünnitusabiarstide puuduse käes, siis oli arstidel-ämmaemandatel vestluste jaoks väga vähe aega. Aga kui vähegi ise küsisin, siis lahke ja informatiivse vastuse sain ikka. Reeglina toimus kõik jaapani keeles, kuid minu haiglas oli ka paar ämmaemandat, kes oskasid inglise keelt.
Veidi probleemne on Jaapanis pärilike haiguste sünnieelne diagnostika. Ultraheliuuringu käigus muidugi mõõdetakse näiteks kuklapiirkonda, aga Eestis pakutavaid vereseerumi skriiningu vormis teste Jaapanis reeglina ei tehta. Kuna Jaapanis saavad naised emaks üha vanemas eas (keskmine esmasünnitaja on 30-aastane), siis on huvi selliste testide kohta aasta-aastalt kasvanud. Samas on mõtteviis, et last ei tohiks selle järgi valida, kas ta on haige või mitte, ühiskonnas niivõrd juurdunud, et skriining-testid on veel üsna tabuteema. Ka mulle vaadati haiglas kummalise näoga otsa, kui küsisin, et kas Eesti mõistes double/triple-uuringut ka tehakse.