Iseenda tunnete märkamine konkreetse olukorra suhtes on hea algus. Küsides endalt, mida ma tunnen, avan kaardid iseenda suhtes (ma saan rohkem teadlikuks iseendast). Teise sammuna võime küsida, miks ma niimoodi tunnen? Sellega avan juba endale oma tunnete tagamaad, mis on kahtlemata erinevad teise inimese omadest (iga inimese taust on ju erinev). Näiteks, kui ma tunnen antud olukorra suhtes end positiivselt, võib selle põhjuseks olla minu eelnev positiivne kogemus sarnastes olukordades. Teisel inimesel ei pruugi see aga nii olla.
Viis, kuidas ma tunnetatud olukorra mõteteks muudan, on platvormiks teise inimese poolseks mõistmiseks. Kuigi me võime olukorda enda jaoks kindlal viisil tõlgendada, ei pruugi teisele inimesele meie keelekasutus, sõnastus, tonaalsus, kujundid, näited ja metafoorid sobida – me räägime tema jaoks nagu võõrkeeles. Seetõttu on meie ülesandeks püüda teisele olukorda selgitada tema jaoks arusaadavas keeles.
Kui me oleme lapsevanemad, võime olla saanud selleks hea kogemuse oma lapsega. Me ei lähe ju lapsele selgitama midagi samamoodi nagu oma elukaaslasele. Laps lihtsalt ei mõistaks seda. Lapsest saame sellises olukorras aru, kuid täiskasvanute puhul me seda tihtilugu teha ei taha. Siiski on oluline mõista, et iga inimene interpreteerib välismaailma erinevalt, ja sinu sõnum tuleb temale ju välismaailmast.
Kui me suudame end teise inimese jaoks sõnaliselt isegi arusaadavaks teha, ei pruugi meie sõnum tema maailmatunnetusega ühtida. Sõltuvalt, missugune on inimese taustsüsteem ja kui enesekindel ta on, võib ta sõnadest isegi aru saada, kuid ta ei taha seda sõnumit oma maailmapilti sobitada, sest see võib mõned tema tõekspidamised kõikuma lüüa.
Meid ümbritsev maailm ei ole meie jaoks kunagi faktiline. Tegelikult on see paradoks, sest faktid on kõikjal meie ümber (auto on punane, ülemus ütles midagi jne), aga need faktid on iga indiviidi poolt tõlgendatud ja muutunud tema isiklikuks maailmapildiks. Sellel tasandil ei pruugi aga esialgsed faktid enam inimeste jaoks ühesugused olla, sest mõne jaoks on punane auto seksikas, teisele meenutab aga tuletõrjujaid, ja ülemuse poolt öeldu võib ühe jaoks tunnustus, teise jaoks aga kriitika olla. Maailm ei ole faktiline. See on fakt, mida on alati hea meeles pidada nii elukaaslase, sõprade kui ka kolleegidega suheldes.