E, 11.12.2023

Neljapäeval avatakse Soome rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus

Linda Pärn
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Marimekko mustrid
Marimekko mustrid Foto: Harri Kivilinna

28. veebruaril avatakse Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis publikule tuntud Soome rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus «Marimekko. Disain. Soome». Näitus annab ülevaate ettevõtte arengust ja eduloost ning tutvustab lähemalt Marimekko toodangut. Näitus jääb avatuks aprilli lõpuni.

Näitus Soome tuntuimast tekstiilitootjast koosneb suurest valikust Marimekko trükikangastest, riide- ning tarbeesemetest. Ekspositsioon jaguneb temaatiliselt erinevatesse osadesse, hõlmates Marimekko 60-aastase ajaloo erinevad etapid alates selle loomisest, rahvusvahelise menu saavutamisest kuni tänapäevase uue ajastu loomiseni välja.

Marimekko on üks soome sõjajärgse disiani edulugusid ja alustalasid, mille asutas 1951. aastal Armi Ratia kaasates sellesse peagi ka oma abikaasa Viljo Ratia.  Sellest kujunes edumeelne rahvusvahelise haardega tekstiiliettevõte, mis kogus tuntust eelkõige efektse ja julge kangakujundusega, mustritest sai Marimekko trump. Läbi oma tegevuse muutis Marimekko tugevalt nii moodi kui ka kodukeskkonda puudutavat moekeelt. 

Marimekko meeldejäävate mustritega kangaste kavandamisse on aja jooksul olnud kaasatud suur hulk disainereid alustades legendaarseid kujundusi loonud Vuokko Nurmesniemist ja Maija Isolast ja neid kasutatakse nii sisekujunduses kui rõivadisainis.  Liialdamata võib öelda, et Marimekko on leidnud tee igasse soome kodusse, olles kahtlemata üks tuntumaid Põhjamaade tekstiili- ja disainiettevõtteid, mis on aastakümneid hoidnud Soomet disainimaailma tähtede hulgas. Marimekko disainerite suurepärane meeskond on suutnud tuua oma unikaalse nägemuse ning käekirja moe- ja disainimaailma.

Näituse on koostanud Helsingi Disainimuuseum. Näitusega kaasnevad loengud, ringkäigud kunstnikega, siiditrüki töötoad ning haridusprogramm lastele. Näitus «Marimekko. Disain. Soome»eksponeeritakse Eestis koostöös Soome Instituudiga. Näitust toetab Soome Instituut, Soome suursaatkond Tallinnas ja Soome Haridus- ja kultuuriministeerium.

Marimekko näitus on publikule avatud 28. veebruarist kuni 28. aprillini.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles