«Kui kodu on kooli ja kool kodu suhtes positiivselt meelestatud, siis avaldab see mõju isegi õpilase akadeemilisele võimekusele ja sotsiaalsele arengule. Seega – koostöö nimel tuleb pingutada igas vanuses õpilaste puhul,» leiab koolipsühholoog.
Lapsevanema koostöövalmidust õpetajaga võivad takistada vanema enda mälestused lapsepõlvest või eelnev negatiivne kogemus kooliga suhtlemisest.
«Samuti võivad lapsevanemat mõjutada tema eelarvamuslikud teadmised koolist või lapse abistamise viisidest. Mõni lapsevanem pelgab kooli või ka näiteks suhtlemist võõraste inimestega, mõni töötab mitme koha peal ja tal lihtsalt ei ole aega ja jaksu nii palju panustada, kui tahaks,» märgib Maikalu.
Mõnikord võib koostöö nõrgimaks lüliks osutuda hoopis õpetaja. «Siingi on mitu põhjust, näiteks eelnev negatiivne kogemus koostöö võimalikkusest, ajapuudus, eelarvamused lapsevanemate suhtes või oskamatus konfliktses olukorras suhelda,» selgitab koolipsühholoog. «Suhtlemisoskused on õpitavad ja nende olemasolul on võimalik toime tulla ka kõige keerulisema koostööpartneriga.»
Kui tõesti näiteks lapsevanemal ei õnnestu kõikidele püüdlustele vaatamata oma lapse õpetajaga head koostööd saavutada, siis tuleks tal Maikalu soovitusel leida koolist abiline, kas siis psühholoog, sotsiaalpedagoog või mõni teine aineõpetaja, kellega olukorrale lahendus leida.
«See on vajalik lapse huvides ja siin ei tohi käega lüüa,» rõhutab ta. «Ka mina olen oma aastatepikkuses praktikas selles vahemehe rollis olnud ja tulemus on enamasti positiivne. Avastatakse, et teine ongi sama asja eest väljas ja me mõlemad tahame lapsele head, me oleme ühes meeskonnas.»
Erinevad arusaamad võivad aga tulla nii sellest, et inimestel ongi erinevad väärtushinnangud, kui ka sellest, et laps käitub koolis ja kodus erinevalt. Igal juhul peab siis üksteist rahulikult ära kuulama – mitte süüdistama, vaid rääkima oma vaatenurgast.
«Kindlasti on vaja vastastikuste kogemustega arvestada ja hoida ikka seda ühist eesmärki silmas: me oleme ühe asja eest väljas – me tahame, et lapsel läheks hästi,» leiab Maikalu.