Nagu näha, ei juhi elu nendes igapäevastes olukordades meie ise, vaid meie sisemised jõud, millest tavapäraselt 90 protsenti täiesti teadvustamata on ning mis sageli meid soovitule vastupidises suunas liikuma panevad. Tagantjärele võime küll heietada, et asjad ei lähe soovitud suunas, kuid selle asemel, et väliste «tuuleveskitega» võidelda, võiksime alustada algpõhjustest - mis toimub minu sees sellist, mis minu elu ebasoovitud suunas juhib?
Paljud õpetused ütlevad, et meid juhib karma ehk põhjuse ning tagajärje seadus. Seda õpetust võib leida isegi Eesti folkloorist vanasõnade kujul: «Mida külvad, seda lõikad».
Eks see ole kõigi enda valik, kui kaugele ta karmaskaalal läheb, aga usun, et iga inimene on oma elus leidnud seoseid selle vahel, kuidas ta (või tema tuttav) käitub ning kuidas elu talle selle eest vastab. Mulle meeldis hiljuti TV3 telesaates «Kolmedok Kati Tootsist» Jaan Tootsi ütlus oma isast, kes soovitas alati meeles pidada seda, et kõige kõrgemad jõud ei jäta midagi kahe silma vahele ja meie ülesanne on inimestele andestada, sest kohtumõistmine toimub meist kõrgemal.
Kas see niimoodi on või ei ole, otsustab igaüks oma sisetunde järgi. Siiski on karmausu vägagi positiivne külg see, et karmasse uskumine võimaldab meil lihtsalt parem inimene olla. Meie ühiskonnas on juba väga palju kurjust, õelust ning kättemaksu. Kui iga inimene suudaks üks kord aastas oma vaenlasele andestada seetõttu, et ta usub karmasse ning loobub kohtumõistmisest, jääks aastas seitse miljardit pahategu olemata.